Amerykański generał zapewnia: USA przyjdą Polsce z odsieczą w ciągu 5 dni

Głównodowodzący wojsk amerykańskich w Europie, gen. Ben Hodges zapewnia, że Stany Zjednoczone wypełnią swoje zobowiązania wobec Polski, a ewentualna pomoc z USA dotrze do naszego kraju w ciągu 5 dni.

„Wysyłamy do Polski jedne z najlepszych jednostek US Army – samodzielne oddziały, gotowe do natychmiastowego wejścia do walki”.

W piątek w Warszawie odbył się panel dyskusyjny „Wdrażanie postanowień szczytu NATO w Warszawie: amerykańska i sojusznicza obecność wojskowa w Polsce i na wschodniej flance NATO”. Jego organizatorem był polski oddział The German Marshall Fund of United States. Wśród gości znaleźli się gen. Frederick „Ben” Hodges, głównodowodzący wojsk amerykańskich w Europie oraz Paul Jones, ambasador Stanów Zjednoczonych w Warszawie.

Gen. Hodges omawiał szczegóły zaangażowania USA w rozbudowywanie wojskowej obecności NATO na wschodniej flance. W Polsce od 2017 będzie stacjonować batalionowa grupa bojowa Sojuszu, zaś państwem ramowym będą Stany Zjednoczone. Trzy analogiczne oddziały zostaną skierowane do państw bałtyckich.

Jak ujawnili Amerykanie, w Polsce będą stacjonować żołnierze z 2 Pułku Kawalerii, obecnie bazującego w Vilseck w Niemczech. W okolicach Orzysza, na północnym wschodzie Polski, w tzw. przesmyku suwalskim, będzie stacjonować ponad 800 wojskowych wyposażonych w 67 wozów Stryker. Oddział będzie wzmocniony dodatkowym uzbrojeniem artyleryjskim, przeciwlotniczym oraz orężem do walki z bezzałogowcami. Oddział ten ma uzyskać pełną gotowość bojową do końca kwietnia 2017 roku [To Putin musi się pośpieszyć – admin]. Jednostki 2 Pułku Kawalerii przejeżdżały przez Polskę w ubiegłym roku, w ramach Operacji Marsz Dragonów.

 

Z kolei drugim elementem amerykańskiego zaangażowania w będzie wysłanie w rejon Drawska Pomorskiego Pancernej Grupy Bojowej z 4 Dywizji Piechoty, obecnie stacjonującej w Forcie Carson w USA. W jej skład wchodzi ponad 4 tys. żołnierzy i 450 wozów bojowych, w tym 87 czołgów M1 Abrams. Jeden z batalionów tej Grupy zostanie przebazowany do Rumunii i Bułgarii, zaś drugi na terytorium państw bałtyckich. Pozostała część sił wraz z dowództwem pozostanie w Polsce.

– Wysyłamy do Polski jedne z najlepszych jednostek US Army. Będą to samodzielne oddziały, gotowe do natychmiastowego wejścia do walki – mówił w Warszawie gen. Hodges, nie zdradzając jednak dokładnego miejsca stacjonowania obu wspomnianych jednostek. Niebawem ma to uczynić szef MON, Antoni Macierewicz. Generał zapewnił jednak, że w pełni spełniają one oczekiwania US Army i dają gwarancję sprawnej realizacji postawionych przez Amerykanów zadań.

Ambasador Jones podkreślił z kolei, że w wyniku ustaleń z lipcowego szczytu NATO została wzmocniona wojskowa obecność w Europie Wschodniej i w basenie Morza Czarnego. Zapewniał, że zostaną rozbudowane zdolności do walki z zagrożeniami hybrydowymi i cyberprzestrzennymi.

– Najważniejsze było przejście od polityki „zapewniania” do polityki „odstraszania” – mówił gen. Hodges. – NATO pokazało jedność, jakiej dotychczas nie byliśmy świadkami i ma szansę być najskuteczniejszym sojuszem naszych czasów.

Zdaniem amerykańskiego generała istotą odstraszania jest nie tylko zdolność do wyrażenia woli działania w przypadku zagrożenia, lecz także realna możliwość użycia sił. Do tego niezbędne jest rozwijanie trzech obszarów: skuteczności rozpoznania, szybkości podejmowania decyzji przez polityków oraz sprawności przerzutu i rozwinięcia wojsk Sojuszu.

Gen. Hodges zapewniał także, że w razie zagrożenia wojska USA mogą przyjść Polsce z pomocą w ciągu pięciu dni. Przypomniał, że jeszcze rok temu czas ten wynosiłby ok. 30 dni. Zaznaczył, że jest to zasługa radykalnego przyspieszenia procedur ws. podejmowania decyzji i przerzutu wojska. Zdaniem generała, czas ten można by jeszcze bardziej skrócić poprzez usprawnienie procedury poruszania się wojsk na terytorium Europy. Powtórzył przy tym swój wcześniejszy postulat dotyczący utworzenia czegoś na kształt wojskowej Strefy Schengen.

Polska-zbrojna.pl / rp.pl / Kresy.pl
http://www.kresy.pl

Przeczytaj jednakowoż: 
Głównodowodzący wojsk USA w Europie potwierdza: kraje bałtyckie są nie do obrony

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s