My tu o ‚czarnych protestach’, a Niemcy znowu nam szykują światowy kryzys! Deutsche Bank umoczony na astronomiczne 55 BILIONÓW € w ryzykowne instrumenty pochodne!

Międzynarodowy Fundusz Walutowy nie ma wątpliwości – niemiecki Deutsche Bank to obecnie „największe ryzyko systemowe w skali globalnej”! Zaangażowanie tego banku na rynku instrumentów pochodnych sięga 55 bilionów euro.

Dla uzmysłowienia sobie skali tej kwoty – to ponad 20-krotność rocznego PKB całych Niemiec! Klienci instytucjonalni już nie czekają i wyciągają wielomiliardowe nadwyżki gotówkowe, jakie trzymali w Deutsche Banku. Czy to początek największej katastrofy finansowej w historii świata?

Kurs akcji Deutsche Banku od kilku miesięcy spada na łeb na szyje, a klienci instytucjonalni zaczęli likwidować wielomiliardowe nadwyżki gotówkowe trzymane na jego kontach. Powód? – Okazuje się, że ten największy niemiecki bank jest „umoczony” po uszy na rynku ryzykownych instrumentów pochodnych (kontrakty terminowe, opcje, SWAP-y, CDS-y, CIRS-y) notowanych na platformach pozagiełdowych.

Kwota zaangażowania w te instrumenty wynosi obecnie niepojętą dla ludzkiej percepcji sumę 55 bilionów euro (1 bilion = 1000 miliardów)! To ponad 20-krotność rocznego PKB całej niemieckiej gospodarki! Jeśli coś – za przeproszeniem – „pierdyknie”, to Deutsche Bank w ciągu nie dalej jak miesiąca może rozwalić całą światową gospodarkę w strzępy!

Jakby tego było mało ministerstwo sprawiedliwości USA domaga się od Deutsche Banku do 14 mld dolarów tytułem kary za narażenie Amerykanów na straty poprzez oferowanie im toksycznych aktywów, powiązanych z rynkiem kredytów hipotecznych. Rząd Angeli Merkel póki co zaprzecza, aby zamierzał udzielić jakiejkolwiek pomocy publicznej Deutsche Bankowi, ale czy jak przyjdzie co do czego, to podtrzyma swoje stanowisko?
– Nie wiadomo.

Jedno jest pewne – widmo największej katastrofy finansowej w historii świata jest niezwykle realne. Wystarczy, że zmaterializuje się ryzyko tzw. „run-u na bank”, czyli masowej likwidacji depozytów przez klientów zaniepokojonych stanem największego niemieckiego banku.

Warto mieć świadomość, że pieniądz jest głównie wirtualnym zapisem na księgach banku i oczywiście żaden bank na świecie – nawet tak potężny jak Deutsche Bank – nie jest w stanie wypłacić wszystkich depozytów swoim klientom. Im więcej wypłat w krótkim okresie, tym gorsza pozycja kapitałowa i większe problemy na skalę globalną…

Źródło:
Deutsche Bank wywołuje panikę, potrzebny ratunek (Stooq.pl)
Deutsche Bank kolejna czarna owca (Stooq.pl)
Kurs Deutsche Banku coraz bliżej dna (Bankier.pl)

http://niewygodne.info.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s