Operacja USA w Afganistanie doprowadziła do wzmocnienia talibów

Operacja „Enduring Freedom” rozpoczęta przez USA w Afganistanie 15 lat temu poniosła klęskę – ruch „Taliban” ma się bardzo dobrze, a produkcja opium kwitnie jak nigdy przedtem, powiedział RIA Novosti ekspert do spraw międzynarodowych, redaktor naczelny magazynu „Politics First” Marcus Papadopoulos.

„15 lat po rozpoczęciu amerykańskiej operacji w Afganistanie jest oczywistym, że cele misji nie zostały osiągnięte. W rzeczywistości Stany Zjednoczone poniosły klęskę. Jednak (pozostaje) pytanie, czy Amerykanie byli szczerzy w stosunku do deklarowanych celów?” — stawia pytanie ekspert.

Według niego „po pierwsze, ruch «Taliban» nie został zniszczony i nadal okupuje duże terytorium w Afganistanie”. „Co więcej, «Taliban» ma potencjał, aby dokonać potwornych i śmiercionośnych ataków na siły NATO oraz afgańskiego rządu w rejonach, które Amerykanie uważają za bezpieczne, w tym także w Kabulu” — uważa Papadopoulos.

Po drugie, jak podkreśla, „według danych ONZ handel opium w Afganistanie nie spadł, lecz wzrósł, bijąc rekord z 2014 roku”. Według niego oficjalna polityka USA „walki z «Talibanem» i handlem opium w Afganistanie jest bardzo niejednoznaczna”.

Ekspert zauważył, że ruch „Taliban” został stworzony przez Pakistan, bardzo bliskiego przyjaciela Stanów Zjednoczonych, i wielu jego bojowników wyszkolił oraz wyposażył Waszyngton do walki z radzieckimi wojskami w Afganistanie w latach 80.”.

„W 15. rocznicę operacji «Enduring Freedom» jest oczywistym, że Afganistan nie jest wolny ani od talibów, ani od handlu opium. Zamiast tego talibowie mają się bardzo dobrze, a produkcja opium rozkwita jak nigdy przedtem. Jednak żadna z tych rzeczy nie powinna nikogo zaskakiwać, biorąc pod uwagę fakt, że Stany Zjednoczone wykazują solidną obecność w Afganistanie dzisiaj i mieli ją w ciągu ostatnich 15 lat” — powiedział ekspert.

Operacja wojskowa USA i ich sojuszników w Afganistanie rozpoczęła się 7 października 2001 roku. Odbywała się w ramach operacji „Trwała Wolność” (Enduring Freedom) rozpoczętej w odpowiedzi na ataki terrorystyczne z 11 września 2001 roku. Powodem do wprowadzenia wojsk USA i Wielkiej Brytanii do Afganistanu była rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1368 z dnia 12 września 2001 roku.

Oprócz tego do działań antyterrorystycznych w Afganistanie został włączony kontyngent Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa w Afganistanie (International Security Assistance Force — ISAF) pod dowództwem przedstawicieli NATO, działający zgodnie z rezolucją numer 1386 Rady Bezpieczeństwa ONZ z dnia 20 grudnia 2001 roku.

Głównymi zadaniami obu kontyngentów, według ich kierownictwa, jest wyszukiwanie i likwidacja bojowników afgańskiego ruchu ekstremistycznego „Taliban” oraz międzynarodowej grupy terrorystycznej „Al-Kaida”.

https://pl.sputniknews.com

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s