Ukraińskie media: Waszyngton chce wymóc na Ukrainie ustępstwa względem Rosji

Joe Biden i Petro Poroszenko. Fot. rferl.org Mychajło Palinczak

Ukraiński portal LIGA.net, powołując się na źródła z otoczenia prezydenta Petra Poroszenki, w najbliższych dwóch tygodniach Biały Dom będzie próbował Ukrainę, by poszła na pewne ustępstwa w kwestii konfliktu z Rosją.

Orędownicy takiego kompromisu chcą, by administracja nowego prezydenta USA odziedziczyła po Baracku Obamie pozytywną – z ich punktu widzenia – dynamikę konfliktu w Donbasie.

Źródła portalu LIGA.net twierdzą, że chodzi o słowa wiceprezydenta Joe Bidena, które padły podczas rozmowy z Poroszenką przy okazji sesji ONZ w Nowym Jorku. Prezydent Ukrainy miał zostać zmuszony do wyjaśnienia Bidenowi, że są pewne „czerwone linie”, których Ukraina nie może przekroczyć z przyczyn wewnętrznych.

Jak informowaliśmy wcześniej, wiceprezydent USA Joe Biden ostrzegł wówczas Ukrainę, że musi ona działać zgodnie ze swoimi obietnicami dot. reform gospodarczych i politycznych. Inaczej Kijów ryzykuje, że UE odejdzie od polityki sankcji względem Rosji – informuje Reuters. „Musicie zrozumieć: każdy ma ochotę zwalić winę na ofiarę, więc lepiej przestańcie się wygłupiać i zachowujecie się poważnie” – relacjonował swoją rozmowę z Petrem Poroszenką.

Później Biden powiedział publicznie na antenie „Voice of America”, że Ukraina zgodziła się zapewnić specjalny status okupowanym terytoriom obwodów donieckiego i ługańskiego. Dodał, że jest przekonany, że Kijów dotrzyma umowy.

Według źródeł w administracji prezydenta Ukrainy, a także w ukraińskim MSZ, Biden próbował przekonać Poroszenkę, by poszedł na kompromis z Rosją według scenariusza nakreślonego podczas negocjacji prowadzonych równolegle do rozmów w Mińsku, w tzw. formacie amerykańsko-rosyjskim, z udziałem czołowej przedstawicielki Sekretariatu Stanu USA Victorią Nuland oraz doradcy prezydenta Rosji Władisława Surkowa.

– Następne dwa tygodnie będą kluczowe dla Ukrainy – twierdzą źródła z otoczenia Poroszenki.

– Zachód będzie wywierał na nas presję i krępował nam ręce. W Stanach Zjednoczonych chcą pozostawić pozytywne dziedzictwo. Stąd, Nuland poleciała do Moskwy. Będą naciskać na nas w najbliższych tygodniach, nakładając pewne rozwiązania ws. „mapy drogowej”, faktycznie [dla nas – red.] nie do zaakceptowania – cytuje portal „czołowe źródło”.

Jak informowaliśmy wcześniej, w środę asystent rosyjskiego prezydenta Władisław Surkow przyjmował w Moskwie asystentkę sekretarza stanu USA ds. Europy i Eurazji Victorię Nuland.

Według relacji rosyjskich mediów Surkow porozumiał się z Nuland na temat konieczności wywarcia dwustronego „nacisku” na władze Ukrainy, aby zaczęły one wdrażać postanowienia Porozumień Mińskich. Politycy mieli skonstatować, że Ukraina proponuje działania nie odpowiadające poszczególnym punktom porozumień. Z drugiej strony mieli oni z zadowoleniem przyjąć report Misji Obserwacyjnej OBWE, która stwierdziła poprawę sytuacji wzdłuż linii frontu w Donbasie.

Czytaj także: Tajna wizyta Viktorii Nuland w Polsce

Kresy.pl / Unian.info / Liga.net
http://www.kresy.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s