W Werchracie zniszczono pomnik UPA

Obóz Wielkiej Polski zamieścił w sieci film, na którym widać, jak niszczony jest pomnik poświęcony UPA we wsi Werchrata w gminie Horyniec-Zdrój.

Na nagraniu widać, jak dwaj mężczyźni skuwają i demontują monument poświęcony Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Ambasada Ukrainy już wysłała notę protestacyjną do MSZ Polski w związku ze zniszczeniem pomnika członków Ukraińskiej Armii Powstańczej na cmentarzu we wsi Werchrata – poinformował Andrij Deszczycia, ambasador Ukrainy w Warszawie.

Prezes Związku Ukraińców w Polsce Piotr Tyma stwierdził, że mamy do czynienia z aktem wandalizmu w stosunku do ukraińskich miejsc pamięci w ciągu ostatnich dwóch lat. Jego zdaniem związek ze zniszczeniem pomnika może mieć polska premiera „Wołynia”.

Wielu Polaków, również mieszkańców powiatu lubaczowskiego, uważa jednak, że na terenie naszego kraju nie powinny stać mogiły morderców.

Bestialsko mordowali naszych rodaków, więc jakim prawem na ziemi przesiąkniętej krwi Polaków mają stać pomniki czczące pamięć banderowców – uważa jeden z mieszkańców Werchraty.

Zniszczony pomnik stanął na miejscowym cmentarzu w 1993 roku, powstał na grobie 13 członków UPA. Na mogile umieszczono napis: „Wieczna pamięć poległym 1944-1946. W podzięce wyzwolicielom wsi Werchrata”. [Kto, k…, pozwala na stawianie takich pomników? – admin]

http://parezja.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s