Tajemnice Syberii – Okuniowo

Na Syberii, w obwodzie omskim, jest miejsce, znane w całej Rosji jako jedno z najbardziej mistycznych. I to nie żadna świątynia czy pomnik, lecz zwykła wioska o skromnej nazwie Okuniowo.

Jest to osada dość młoda – za rok założenia wsi uznano 1770. Jednakże wielu badaczy jest zdania, że ludzie zamieszkują te tereny od znacznie dawniejszych czasów.

Z wioską Okuniowo wiąże się mnóstwo legend, a najbardziej znana nawiązuje do pięciu jezior — nazywają się one: Daniłowo, Leniowo, Szczuczje, Potajonnoje i Szajtan-oziero.

Zgodnie z miejscowymi legendami woda i borowiny tych jezior posiadają właściwości lecznicze. Tak samo jak obfitująca w jony srebra woda święcona, woda z miejscowych jezior może być przechowywana przez całe lata w zamkniętych naczyniach i nie psuje się.

Istnieje teoria, że wszystkie jeziora jednoczy ze sobą podziemna rzeka, która zapewnia ich wodzie niepowtarzalny skład cennych mikroelementów. Badacze mają jeszcze zająć się tą sprawą.

Na razie wiadomo na pewno, że woda z jezior w okolicach wioski Okuniowo, rzeczywiście, potrafi leczyć, na przykład większość chorób skóry. Zresztą, zdaniem miejscowych mieszkańców Szajtan-oziero, co w dosłownym przekładzie z tureckiego oznacza Czarcie jezioro, niezależnie od jego piękna i niezwykłej przezroczystości wody jest bardzo niebezpieczne, należy więc unikać kąpieli w nim. Natomiast jest to raj dla wędkarzy, rosną tu najpiękniejsze lilie wodne, a w pobliskich lasach jest mnóstwo grzybów i jagód. Wieczorami zachwyca niezwykłe świecenie się powietrza nad wodą.

Zgodnie z legendą jest to promieniowanie magicznego kryształu znajdującego się na dnie jeziora.

Uczeni nie potrafią wytłumaczyć na razie tego zjawiska, zakładają jednakże, że jeziora w okolicach Okuniowa mogły powstać w wyniku upadku odłamków olbrzymiego meteorytu. Ta hipoteza znajduje potwierdzenie w kształcie i ulokowaniu jezior — wszystkie znajdują się na jednej linii, w jednym kierunku, a także ich głębokości.

Ponadto są tu notowane anomalie magnetyczne, wahania sejsmiczne i inne dziwne zjawiska przyrodnicze. Na dnie jeziora Daniłowo, na przykład, nurkowie wykryli głęboki dół, nad którym zwisa karnisz ze starymi, omszałymi drzewami. Potwierdza to tezę, że niegdyś dno jeziora było powierzchnią ziemi.

Ze względu na legendy, a może też wskutek leczniczych właściwości tych jezior, wioska Okuniowo stała się miejscem prawdziwej pielgrzymki turystów. Dla nich zbudowano campingi i zajazdy, gdzie można komfortowo spędzić noc i smacznie zjeść. Gościnni mieszkańcy chętnie opowiedzą przyjezdnym miejscowe legendy, w tym także najbardziej fantastyczne — o jeziorze pod nazwą Potajonnoje, czyli tajemnicze, ukryte.

Nieprzypadkowo tak się nazywa. Doświadczeni przewodnicy nie odmawiają śmiałkom towarzyszenia im w poszukiwaniach tego jeziora, jednakże od razu zawiadamiają, że sukces tej wyprawy wcale nie jest gwarantowany. Można zabłądzić w nieprzebytych zabagnionych lasach. Nie brakuje też twierdzeń, że jezioro Potajonnoje potrafi zmienić lokalizację — i nie każdemu pozwala zbliżyć się do niego.

https://pl.sputniknews.com

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s