Clinton grozi „otoczeniem Chin obroną rakietową”

Dokumenty opublikowane przez serwis WikiLeaks świadczą, że kandydatka na prezydenta USA z Partii Demokratycznej Hillary Clinton na stanowisku sekretarz stanu USA groziła „otoczeniem Chin pierścieniem systemów antyrakietowych”, jeśli chińskiemu rządowi nie uda się powstrzymać programu nuklearnego Korei Północnej.

W czwartek portal WikiLeaks opublikował szóstą część poufnej korespondencji przewodniczącego kampanii wyborczej kandydatki na prezydenta Hillary Clinton Johna Podesty. Publikacja pierwszej części miała miejsce 8 października. W poniedziałek portal opublikował drugą część, we wtorek — trzecią, w środę — czwartą i piątą część.

Według Associated Press opublikowane listy obejmują dokument z fragmentami nieoficjalnych przemówień Clinton. W rozdziale poświęconym Chinom poruszono szereg kwestii, w których wyniknął konflikt interesów z Chinami, kiedy Clinton pełniła funkcję sekretarza stanu USA.

„Mamy zamiar otoczyć Chiny pierścieniem obrony rakietowej. Zamierzamy rozmieścić więcej okrętów naszej floty w tej strefie. Więc Chiny, do dzieła! Albo wy ich będziecie kontrolować, albo sami będziemy musieli się bronić” — przytacza agencja fragmenty z przemówienia Clinton z 2013 roku.

Jeśli próby pocisków balistycznych Korei Północnej zakończą się powodzeniem, to może to stanowić zagrożenie nie tylko dla sojuszników USA w regionie Pacyfiku, „oni w zasadzie będą w stanie dobrać się do Wysp Hawajskich i teoretycznie do zachodniego wybrzeża”, powiedziała wówczas była sekretarz stanu.

We wrześniu 2016 roku Clinton znów zagroziła Pekinowi zwiększeniem liczby systemów obrony przeciwrakietowej na Dalekim Wschodzie w przypadku gdy chińskie władze nie wywrą presji na Pjongjang w kwestii denuklearyzacji. Według niej USA mają „wiele dźwigni” nacisku, które Amerykanie będą wykorzystywać mimo niezadowolenia KRLD, Rosji i Chin.

https://pl.sputniknews.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s