Niemcy chcą doprowadzić do pogodzenia Polski i Francji

[A po kiego ch…? – admin]

Berlin naciska na przeprowadzenia spotkania przywódców państw w ramach Trójkąta Weimarskiego 4 listopada.

Od czasu zerwania kontraktu na zakup Caracali stosunki pomiędzy Paryżem a Warszawą pozostają napięte. Spotkanie na szczycie w Paryżu mogłoby stanowić przełom w wzajemnych relacjach. Ostatni raz szczyt Trójkąta Weimarskiego odbył się w 2011 roku w Warszawie.

Jednak nie wszyscy z rządzących nad Sekwaną chcą zaprosić polskiego prezydenta. Według informacji „Rzeczpospolitej”, szczególnie sceptyczny jest minister obrony Jean-Yves Le Drian. Szef francuskiego obronności był mocno zaangażowany [finansowo? – admin] w negocjacje dotyczące sprzedaży caracali. Miałby on naciskać na odłożenie szczytu, przez co z powodu niedługich wyborów prezydenckich nad Sekwaną za kadencji Hollande’a już by się on nie odbył.

Za przeprowadzeniem szczytu jest za to prezydent Francji, którego przekonywał do tego Berlin. Od ostatnich wyborów parlamentarnych w Polsce Niemcy starają się „utrzymać, na ile się da, dobre relacje z Polską”. Oni również są udziałowcem Airbusa, producenta caracali, ale nie byli tak mocno zaangażowani się w kontrakt z Polską.

Według Kanclerz Niemiec, Angeli Merkel wobec Brexitu i rosnącego w siłę populizmu w wielu krajach Unii, trzeba za wszelką cenę niwelować wszelkie nowe podziały we Wspólnocie, tym razem między tak newralgicznymi krajami jak Polska i Francja. [Srali muszki będzie wiosna – admin]

Nad Sekwaną podkreśla się, że szczyt 4 listopada, musi być „treściwy”, jeżeli ma się w ogóle odbyć. Polska we Francji ma teraz bardzo złą prasę, a prezydent Hollande nie chce, aby zarzucano mu, że spotykał z polskim prezydentem bez konkretnego celu.

kresy.pl / rp.pl
http://www.kresy.pl

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Niemcy chcą doprowadzić do pogodzenia Polski i Francji

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s