DWN: Zachód przegra z powodu antyrosyjskiej histerii

Na rozmowach w Lozannie w ten weekend USA mają ostatnią szansę naprawić swoje błędy w stosunkach z Rosją, pisze Deutsche Wirtschafts Nachrichten.

„Agresywna polityka Zachodu przeciwko Rosji może doprowadzić do tego, że Zachód będzie wyglądać jak strona przegrana. Rosja w sposób bardzo przemyślany stabilizowała swoje pozycje na Biskim Wschodzie i jest wiele powodów, dla których mogłaby stać się dla Stanów Zjednoczonych poważnym sojusznikiem” – uważa autor artykułu Ronald Barazon.

Dziennikarz jest zdania, że USA mają być może już ostatnią szansę, aby wyrównać polityczny kurs: na negocjacjach w Syrii w Lozannie, które odbywają się w ten weekend.

Autor wyjaśnia, dlaczego, jego zdaniem, Rosja poparła armię syryjską na tle powstania Państwa Islamskiego i umocnienia pozycji bojowników-powstańców w Syrii. Według słów Barazona, Rosja postanowiła interweniować w syryjskim konflikcie, aby nie dopuścić do pojawienia się u swoich południowych granic dżihadystów stanowiących zagrożenie dla jej wewnętrznego bezpieczeństwa.

Z tego powodu Rosja współpracuje z Teheranem, uważa autor. Jednocześnie Moskwa nie popiera „imperialnych ambicji” Iranu, dążąc do politycznej równowagi w regionie, zauważa autor. Z punktu widzenia Barazona, interesy Rosji i Zachodu na Bliskim Wschodzie pod wieloma względami są zbieżne. Dlatego od Stanów Zjednoczonych i Rosji wymaga się skoordynowanego podejścia do rozwiązania konfliktu syryjskiego.

Jednak w Waszyngtonie, według jego słów, nieprawidłowo ocenia się rzeczywistość. Barazon podkreśla niebezpieczeństwo, jakie niosą ostatnie wydarzenia w Syrii. Armia syryjska przy wsparciu Rosji prowadzi atak na bojowników w Aleppo. Zachód, trzymający stronę syryjskich powstańców, w tej sytuacji nazywa Władimira Putina „podżegaczem wojennym”. Jednocześnie większość powstańców działających w okolicach Aleppo to dżihadyści z „Dżebchat an-Nusra”, przypomina autor.

USA nie wykluczają możliwości ataku na siły Damaszku, a to zdaniem autora, może doprowadzić do tego, że Moskwa i Waszyngton będą konfliktować ze sobą.

Prezydent Syrii Baszar al-Asad niedawno oświadczał o niebezpieczeńśtwie wybuchu III wś, w którą może przerodzić się konflikt w jego państwie. Według Barazona, szefowie MSZ Stanów Zjednoczonych i Rosji John Kerry i Siergiej Ławrow na spotkaniu w Lozannie powinni zapobiec takiemu scenariuszowi. „Kerry i Ławrow mogliby w ten weekend w Lozannie wytyczyć drogę dla bardziej produktywnej polityki międzynarodowej. Mogliby” – podsumowuje dziennikarz.

https://pl.sputniknews.com

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s