Na złość Moskwie zbudujemy… rosyjski śmigłowiec!

Antoni Macierewicz nie porzucił swojego najnowszego pomysłu i nadal chce budować z Ukraińcami śmigłowiec dla Europy Środkowej i Wschodniej. Zapomniał tylko, że musi dostać od Rosjan licencję.

Nie ma licencji, nie ma planu, nie ma specjalistów, nie ma akceptacji NATO. Ale są chęci! I to się naprawdę liczy!

Na okładce ostatniego wydania magazynu „wSieci” szef MON przekonuje, że powinniśmy przy wsparciu Ukraińców zbudować śmigłowiec „made in Poland”.

Eksperci załamują ręce. Redaktor naczelny „Skrzydlatej Polski” Bartosz Głowacki — łapie się za głowę. I mówi, że oznacza to wydatki rzędu miliardów złotych. Sprzęt, jeżeli nawet by powstał, to i tak wejdzie do produkcji jako przestarzały — nawet do 5 lat potrzeba na zbudowanie od podstaw pierwszego prototypu.

— Ukraińcy już od dawna chcą z nami pracować i za naszym pośrednictwem promować się na Zachodzie. W zeszłym roku zakłady Motor Sicz pokazały Mi-8 z nowymi silnikami. Tyle że w tym pomyśle Macierewicza wszystko jest przeciwko nam — mówi ekspert w rozmowie z dziennikarzami portalu Money.pl.

Pomysł ministra obrony RP zasadza się na tym, aby zbudować śmigłowiec na podstawie dawnych konstrukcji radzieckich. Sęk w tym, że oprócz produkowanych w Polsce od lat 60. Mi-2 — na pozostałe maszyny z tej samej rodziny musielibyśmy wykupić od Rosjan licencję. Co trochę mija się z celem budowy śmigłowca mającego Rosjan odstraszyć.

Kolejną kwestią, na którą zwraca uwagę ekspert od lotnictwa jest brak kadry — po prostu nie ma komy budować nowych śmigłowców:

— Wprawdzie mamy ludzi z wiedzą i doświadczeniem, ale oni obecnie pracują dla zagranicznych koncernów. Wątpię, by w interesie szefów Lockheed Martina z Mielca i Leonardo Helicopters ze Świdnika było powstanie w naszym kraju rodzimej konstrukcji.

Last but not least — co na to NATO? Głowacki nie ma złudzeń: —Trudno mi sobie wyobrazić, by NATO to zaakceptowało. Sojusz nie będzie przecież przychylnie patrzył na to, że budujemy śmigłowce na rosyjskiej licencji we współpracy z niestabilną i niepewną politycznego jutra Ukrainą.

Minister Macierewicz jest jednak bardzo do swojej wizji przywiązany. Czekamy, co z tego wyniknie. [Gówno – admin]

https://pl.sputniknews.com

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s