Polska i państwa bałtyckie nie przekonały UE do zaostrzenia sankcji wobec Rosji

Polska i państwa bałtyckie nie przekonały UE do zaostrzenia sankcji wobec Rosji z powodu Syrii – podaje portal informacyjny EurActiv.

Dzisiaj podczas roboczej kolacji w Brukseli przywódcy 28 państw członkowskich UE przeprowadzą obszerną dyskusję na temat stosunków z Rosją w świetle pogarszającej się sytuacji w syryjskim Aleppo, o co UE oskarża rosyjskie i syryjskie władze, lecz nie zamierzają podejmować w związku z tym żadnych decyzji.

„Polska i państwa bałtyckie domagały się wpisania rosyjskich nazwisk na listę sankcji, lecz „presja była niezbyt duża”” — cytuje strona internetowa słowa wysokiego rangą dyplomaty UE.

Powołując się na inne europejskie źródło dyplomatyczne, EurActiv podkreśla, że unijne sankcje wobec Rosji zostały już przedłużone bieżącą jesienią, UE wróci do omawiania tej kwestii dopiero „przed ich wygaśnięciem w styczniu i marcu przyszłego roku”.

Według danych portalu wśród państw unijnych za unormowaniem stosunków z Rosją opowiadają się Włochy, Hiszpania, Grecja, Portugalia, Cypr, Węgry i Słowacja. „Francja tym czasem jest odbierana jako państwo bardziej neutralne. Niemcy z kolei bardzo zależą od rosyjskiego gazu i nie chcą problemów w tej sferze, aczkolwiek nie uznają tego publicznie” — pisze EUobserver, powołując się na źródło dyplomatyczne w UE.

We wtorek wysoki rangą urzędnik UE poinformował dziennikarzy, że liderzy 28 państw członkowskich UE po omówieniu stosunków z Rosją podczas roboczej kolacji 20 października w Brukseli nie podejmą żadnych decyzji.

Według słów urzędnika mimo że decyzje w sprawie Rosji, w tym dotyczące polityki sankcji, na spotkaniu na najwyższym szczeblu nie zostaną podjęte, odbędzie się „uczciwa i szeroka” dyskusja, początkowo zainicjowana przez premiera Włoch Matteo Renzi. W ramach omówienia stosunków UE i Rosji zostaną poruszone „ukraiński i syryjski aspekty” — powiedziało źródło. Wcześniej poinformowano, że na szczycie w dniach 20-21 października zostanie poruszony temat prawdopodobnych sankcji wobec Rosji z powodu Syrii.

https://pl.sputniknews.com

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s