Rosja jest przeciwna przerzuceniu armii USA z Mosulu do Syrii

Rosja absolutnie nie zgadza się z planami USA dotyczącymi przerzucenia dodatkowych amerykańskich sił zbrojnych po zajęciu Mosulu w Iraku do Syrii w celu zdobycia Ar-Rakki i zaprotestuje, jeśli do tego dojdzie – oznajmił agencji RIA Novosti członek Komitetu Spraw Zagranicznych Rady Federacji, weteran Służby Wywiadu Zagranicznego Rosji Igor Morozow.

Kandydatka na urząd prezydenta USA Partii Demokratycznej Hillary Clinton poinformowała podczas ostatniej debaty wyborczej, że po wyzwoleniu Mosulu — irackiej ostoi terrorystów Państwa Islamskiego (ugrupowanie zakazane w Rosji, USA i szeregu innych państw) — trzeba będzie wyzwolić syryjską „stolicę” PI Ar-Rakkę.

„Rosja w żadnym wypadku się na to nie zgodzi. Zaprotestujemy przeciwko nielegalnemu przerzuceniu amerykańskich sił zbrojnych bez oficjalnej zgody syryjskich władz. Tylko pod warunkiem posiadania takiego pozwolenia USA mogą wprowadzić do Syrii dodatkowe siły powietrzne” — oznajmił Morozow.

Podkreślił on również, że podobna zmiana przez Waszyngton scenariuszu wspólnych wysiłków w walce z terroryzmem w Syrii jest sprzeczna z porozumieniami z Genewy i może doprowadzić do wybuchu „zakrojonego na dużą skalę konfliktu zbrojnego”.

„Są również porozumienia z Genewy dotyczące Syrii. Chociaż Amerykanie odmówili współpracy z Rosją w sprawie Syrii, porozumienia z Genewy powinny nadal obowiązywać i regulować działania syryjskich sił zbrojnych, rosyjskich Sił Powietrzno-Kosmicznych i sił koalicji w Syrii. Jeśli Amerykanie rozpoczną siłami swojej koalicji zmieniać w trybie jednostronnym cały scenariusz wspólnych wysiłków na rzecz walki z PI, może to doprowadzić do zakrojonego na dużą skalę konfliktu, o którym wszyscy mówią, i który trzeba za wszelką cenę wykluczyć” — powiedział Morozow.

https://pl.sputniknews.com

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s