Kuzyn Kaddafiego o tym, co skłoniło Zachód do inwazji na Libię

Kuzyn Muammara Kaddafiego Ahmed Kaddafi al-Dam opowiedział w wywiadzie dla RT o powodach inwazji państw zachodnich na Libię.

Jego zdaniem jedną z podstawowych przyczyn było to, że Kaddafi chciał wprowadzić do obiegu wspólną walutę afrykańską i zjednoczyć kontynent, przekształcając go w Stany Zjednoczone Afryki.

— Na Zachodzie uważano, że taki rząd uniemożliwi dostęp do afrykańskich zasobów, co jest sprzeczne z interesami krajów zachodnich. Widzieli w Muammarze Kaddafim zagrożenie, bo zarządzał on tym afrykańskim sojuszem – powiedział Ahmed Kaddafi al-Dam.

— Obarczamy całkowitą odpowiedzialnością za to, co się stało w Libii państwa zachodnie – podkreślił.

Jego zdaniem zachodni liderzy, m.in. prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama, przyznali, że obalenie Kaddafiego było ich największym błędem. Jego kuzyn domaga się więc przeprowadzanie przez ONZ śledztw w sprawie wydarzeń z 2011 roku.

— Skoro te kraje obecnie występują z podobnymi oświadczeniami, to żądamy, aby przeprosili Libijczyków za zniszczenie naszego kraju – powiedział Ahmed Kaddafi al-Dam.

20 października 2011 roku z rąk libijskich powstańców, wspieranych przez wojska NATO, zginął schwycony przez nich płk. Muammar Kaddafi. Wojna cywilna w Libii przerodziła się w międzyplemienne rozprawy, które trwają już szósty rok z rzędu. Miejsce kryzysu zajął wszechogarniający chaos stwarzający zagrożenie dla całego regionu.

https://pl.sputniknews.com

Zobacz też: https://pl.sputniknews.com/opinie/201610234118925-libia-zachod-kaddafi/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s