„Rosyjski generał dokonał zamachu w Smoleńsku” – czyli jak się promuje nową książkę

Niemiecki dziennikarz śledczy Jürgen Roth napisał swoją drugą książkę o Smoleńsku. „Gazeta Polska” i TVP Info reklamują ją poprzez sensacyjne nagłówki.

W prawicowych mediach pojawiły się artykuły, w których za pewnik uznaje się, że katastrofa smoleńska została zaplanowana przez jednego z rosyjskich generałów.

TVP Info oraz „Gazeta Polska” podają to jako sprawdzoną informację — powołując się na niemieckiego dziennikarza śledczego, który za cel postawił sobie udowodnienie Rosjanom morderstwa 96 polskich polityków.

Jürgen Roth miał czerpać swoje informacje z jednego z raportów niemieckiego wywiadu BND. Doszedł do sensacyjnych wniosków: zamach miał zorganizować rosyjski generał, ale na zlecenie ważnego polskiego polityka.

Roth powołuje się na dwa źródła — jednym z nich ponoć jest pułkownik polskiego wywiadu wojskowego” o imieniu Robert, „wysokiej rangi źródło wewnątrz polskiej ambasady w mieście K.”.

Dziennikarz jednakże nie zainteresował swoimi ustaleniami organów ścigania, lecz napisał książkę — jej premiera planowana jest na 7 listopada. Wiekopomne dzieło nosi tytuł „Smoleńsk. Spisek, który zmienił świat”.

Media sprzyjające teoriom o zamachu zapomniały jednak wspomnieć, że jest to już druga większa publikacja niemieckiego dziennikarza na ten sam temat. Pierwsza, wydana półtora roku temu książka „Tajne akta. Smoleńsk” — nie wstrząsnęła polskimi śledczymi, nie spowodowała żadnego przełomu. Teraz autor praktycznie powtórzył tezy w niej zawarte.

Według Rotha 10 kwietnia 2010 dokonano „wysoce prawdopodobnego zamachu przy użyciu materiałów wybuchowych”, a rosyjski oficer FSB, który miał podłożyć ładunek korzystał z pomocy „życzliwych” na polskim lotnisku. Najlepsze jest to, że niemiecki wywiad nie raz dementował sensacje Rotha. Rzecznik BND oświadczył już po pierwszej publikacji, że „niemieckie służby nigdy nie reprezentowały stanowiska, że w Smoleńsku doszło do zamachu, a tym bardziej nigdy nie informowały w tym duchu rządu Niemiec”.

https://pl.sputniknews.com

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s