Wywiad Dr Mercola z Barbarą Loe Fisher o świadomości i przymusie.

Barbara Loe Fisher i Dr Joseph Mercola rozmawiają o świadomości w temacie szczepionek

–   (dr Mercola) Witajcie, mówi doktor Marcola. Jest tutaj dziś ze mną pani doktor Barbara Loe Fisher, która jest założycielką National Vaccine Information Center, NVIC. Cieszymy się ze współpracy z Barbarą, ponieważ jest ona pionierką z zakresu informowania o szczepionkach, o ich bezpieczeństwie, oraz o wolności wyboru w przypadku odmówienia lub zaakceptowania szczepienia. Co ciekawe, by doinformować i zrównoważyć tradycyjne stanowisko mediów, które praktycznie w 100% opowiada się za szczepionkami, praktycznie nie wspominając o bezpieczeństwie czy zagrożeniach, wraz z Barbarą wspólnie zasponsorowaliśmy wiadomość, która pojawiła się na Times Square, na ogromnym ekranie telewizyjnym, w marcu tego roku. To był 15 sekundowy spot, który był puszczany co godzinę, przez 24 godziny na dobę, przez kilka tygodni.

–   (Barbara Loe Fisher) Właściwie to przez 5 tygodni.

–   (dr Mercola) Wywołało to ogromną ilość kontrowersji, od American Academy of Pediatrics, do CBS, był to całkiem kontrowersyjny temat. Ostatecznie sprowadza się on do wolności i głównych elementów, na których opiera się cały kraj, do wolności wyboru, a nie bycia zmuszanym do czegoś przez rząd, który rzekomo wie lepiej. Pozwolę Barbarze omówić szczegóły, ponieważ była ona bardzo blisko w to zaangażowana i tak naprawdę dużo negatywnych odpowiedzi ze strony prasy było szczególnie skierowanych w kierunku jej organizacji.

– (Barbara Loe Fisher) Zgadza się, byłam bardzo zaskoczona, ponieważ było to naprawdę niekontrowersyjne, 15 sekundowe przesłanie, które w zasadzie mówiło, by się doinformować, by podjąć doinformowaną decyzję w kwestii szczepienia. To twoje zdrowie, twoja rodzina, twój wybór. Ta bardzo, w pewnym sensie, mainstreamowa wiadomość, bycia doinformowanym konsumentem opieki zdrowotnej, jeśli chodzi o używanie szczepionek, również w przypadku dzieci, wywołała taką kontrowersję, że American Academy of Pediatrics napisało list do CBS, naciskając na CBS, by to zdjęło tą wiadomość. Właściwie ten list wyciekł do bloggerów, którzy potem zaczęli demonizację NVIC, rozpoczęli kampanię obsmarowywania, przeciwko NVIC, w oparciu o to, że my zalecamy by ludzie podejmowali doinformowane, dobrowolne decyzje odnośnie szczepienia.
Ja zaprotestowałam i napisałam list do prezesa American Academy of Pediatrics, pytając dlaczego NVIC zostało zaatakowane, skoro przez 30 lat byliśmy czołowymi obrońcami konsumentów, starając się ustanowić bezpieczne reformy w systemie masowych szczepień, starając się zachęcić każdego do podejmowania doinformowanej decyzji w kwestii szczepionek. Jeśli nie możemy robić tego w Ameryce, jeśli nie możemy poprosić ludzi, by stali się doinformowanymi konsumentami opieki zdrowotnej, to znajdujemy się w opłakanej sytuacji.

–   (dr Mercola) Dla tych, którzy wcześniej o tobie nie słyszeli, jesteś rozpoznawana jako liderka w tej dziedzinie, dokumentacja tego jest w rządzie, który wyznaczył cię na stanowisko reprezentantki konsumentów, na wielu rządowych komitetach, które obejmowały kwestię szczepień.

–   (Barbara Loe Fisher) Wiele lat temu, w 1982 roku, gdy założyłam grupę, która teraz jest znana jako National Vaccine Information Center, jesteśmy organizacją non-profit, byliśmy rodzicami dzieci poszkodowanych na rzecz szczepionki DPT.
Naszym pierwszym celem było informowanie rodziców, informowanie ludzi, o tym, że ze szczepieniem wiąże się ryzyko, oraz ustanowienie reform bezpieczeństwa w systemie masowych szczepień. Pomyślałam sobie, że jeśli mam być krytykiem obowiązujących przepisów, muszę zrozumieć co one oznaczają i w co wierzą ludzie, którzy je zalecają. Nie mogę być po prostu krytykiem z zewnątrz, muszę być zdolna do tego, by siąść przy jednym stole z ludźmi, którzy tworzą te przepisy i spróbować wytłumaczyć im dlaczego ludzie chcą mieć więcej informacji i chcą mieć możliwość podjęcia decyzji odnośnie szczepienia.
Poświęciłam więc ponad ćwierć wieku, jakieś 25 lat, przesiadując w komitetach doradzających w sprawach szczepionek, biorąc udział w rządowych projektach zaangażowania publicznego, by zobaczyli oni, że ludzie chcą otrzymywać więcej informacji, chcą współpracować ze swoimi lekarzami w podejmowaniu decyzji dotyczących życia lub śmierci swoich dzieci. Myślę, że na nas wszystkich spoczywa ta odpowiedzialność, jeśli zamierzamy coś skrytykować, potrzebne nam są informacje i musimy być w stanie usiąść przy stole i spróbować przekonać ludzi u władzy, że muszą dokonać zmian. Za to, American Academy of Pediatrics zaczęło ścigać mnie i moją organizację. Myślę, że nie jest to w porządku. Myślę, że rodzice oczekują czegoś więcej od swoich pediatrów, oraz od organizacji, które reprezentują pediatrów, niż atakowania rodziców, których dzieci ucierpiały z powodu szczepionek, rodziców, którzy starają się wprowadzić zmiany na lepsze.

–   (dr Mercola) Całkowicie się z tobą zgadzam. Ostatecznie, wydaje się, że odnosi się to do fundamentalnego problemu, że tak powszechnie uważa się, że szczepionki są głównym elementem tradycyjnego i nowoczesnego systemu opieki zdrowotnej i że są one odpowiedzialne za dosłownie ratowanie milionów istnień ludzkich. Tak powszechnie się uważa. To zrozumiałe, że tak wielu fachowców, którzy naprawdę w to wierzą, agresywnie sprzeciwiałoby się niektórym przesłaniom, które oboje promujemy.
Rzeczywistość jest jednak taka, że tak naprawdę nie zbadali oni dokładnie liczb, statystyk, oraz prawdy kryjącej się za informacją, która jest rozsiewana przez firmy farmaceutyczne, rozprzestrzeniające informacje, które pomogą w sprzedaży danego leku.

–   (Barbara Loe Fisher) Zgadzam się z tobą. Gdy opracowano szczepionkę przeciwko czarnej ospie, ludzie bardzo bali się czarnej ospy. Gdy zadeklarowano, że została ona zlikwidowana w 1979 roku, ujrzeliśmy pewnego rodzaju zobowiązanie zdrowia publicznego, że postarają się oni zrobić to samo w przypadku każdej innej choroby zakaźnej, która zagraża ludziom. Pojawił się ten pomysł, że podstawą zdrowia publicznego oraz indywidualnego musi być to, że będziemy kontrolować, czy likwidować choroby zakaźne, poprzez przymusowe, masowe wykorzystanie szczepionek.
Nigdy jednak nie poświęcili czasu na to, by cofnąć się o krok wstecz i spytać, czy jest to mądre rozwiązanie. Zrobiliśmy tak z czarną ospą, zrobiliśmy tak z polio, czy rozsądnym wyjściem będzie postąpienie w ten sam sposób w przypadku każdego mikroorganizmu, który powoduje infekcje u ludzi? Znajdujemy się teraz w punkcie, w którym mamy 69 dawek 16 szczepionek, które są zalecane przez rząd dla każdego dziecka, od dnia narodzin do 18 roku życia. Wykorzystujemy teraz uniwersalnie przepisy odnośnie szczepionki na grypę, mówiące, że każdy Amerykanin począwszy od 6 miesiąca życia aż do śmierci, każdego roku ma szczepić się przeciwko grypie. Nie mamy jednak badań na dużą skalę, które pokazują, że ten przepis jest bezpieczny, zwłaszcza dla każdej osoby, nie tylko bezpieczny, ale również skuteczny. Czy naprawdę osiągamy przez to lepsze zdrowie w naszym społeczeństwie, pod kątem indywidualnym oraz pod kątem zdrowia publicznego, poprzez wykorzystywanie tak wielu szczepionek? Moim zdaniem zdecydowanie nie, ponieważ zaobserwowaliśmy ten wybuch chorób w naszym społeczeństwie, w ciągu ostatniego ćwierćwiecza, odkąd zaczęliśmy używać tylu szczepionek. Wiem, że się ze mną zgadzasz w tym przypadku.

–   (dr Mercola) Specyficznie, w przypadku szczepionki na grypę, która jest polecana względnie od niedawna, nie jestem do końca pewien, czy jest ona przymusowa, możesz mnie w tym skorygować, ale jest cały ten problem związany ze skutecznością i bezpieczeństwem, tak jak wspomniałaś, myślę, że pojawia się coraz więcej badań, te które ja analizuję potwierdzają to jeszcze bardziej, mówiących, że w rzeczywistości wcale nie jest ona skuteczna, po prostu nie działa ona w dużych częściach populacji, a to nawet nie rozwiązuje problemu bezpieczeństwa. Problem bezpieczeństwa nie dotyczy jedynie tej szczepionki, ale również interakcji kilku szczepionek, zwłaszcza, gdy zostaną one podane w tak młodym wieku dziecku, czy niemowlęciu, które znajduje się na pewnym etapie rozwoju i jest bardziej skłonne do tego, by rozwinęły się u niego jakieś powikłania.

–   (Barbara Loe Fisher) Pierwsza dawka szczepionki, w tym kraju, jest podawana po 12 godzinach od urodzenia.

–   (dr Mercola) To po prostu tragiczne.

–   (Barbara Loe Fisher) To pierwsze immunologiczne doświadczenie po narodzinach, to nietypowa prezentacja mikroorganizmów WZW typu B, zmodyfikowanych w laboratorium. Nie przeprowadzono praktycznie żadnych badań na noworodkach, przed tym jak ten przepis został wprowadzony w życie w 1991, przez rząd. To naprawdę tragiczne, że nie przeprowadzono badań by wzmocnić ten przepis. Wracając do początkowego problemu American Academy of Pediatrics starającego się wywrzeć presję na CBS, by to zdjęło ten 15 sekundowy spot mówiący, by się doinformować w temacie szczepionek, gdzie są pediatrzy kwestionujący ten przepis podawania każdemu nowonarodzonemu dziecku ich pierwszej szczepionki po 12 godzinach od narodzin, podczas gdy historycznie, w tym kraju, przypadków zachorowania na WZW typu B było niewiele? Z pewnością było ich niewiele w przypadku dzieci. Myślę, że nie osiągnięto tutaj równowagi.

–   (dr Mercola) Zastosowanie tej rekomendacji nie ma żadnego sensu, ponieważ ryzyko zachorowania na WZW typu B, pojawiłoby się na przykład w przypadku, gdyby matka nowo narodzonego dziecka miałaby aktywną infekcję, a przecież można by zbadać matkę, by przekonać się czy takie ryzyko rzeczywiście istnieje, nie trzeba od razu szczepić tego dziecka, lub gdyby zostało ono narażone na działanie skażonych leków, czy igieł, czy też w przypadku choroby Sachsa, ale przecież nowo narodzone dziecko nie będzie miało ryzyka wystąpienia któregoś z tych czynników więc dlaczego mielibyśmy usprawiedliwić podawanie tych dawek nowo narodzonym dzieciom, zwłaszcza, że nawet ich własne badania pokazują, że „korzyści ochronne” (o ile w ogóle takie istnieją) znikają po 10 latach, co poprzedza implementacją czynników ryzyka?

–   (Barbara Loe Fisher) Zgadza się, nie ma żadnego wykrywalnego przeciwciała, dla szczepu przeciwciał szczepionki WZW typu B, we krwi, po osiągnięciu wieku od 7 do 10 lat. Dzieci wchodzące w okres dorosły w zasadzie będą znów podatne.
Masz rację, dla bardzo małej mniejszości dzieci urodzonych w tym kraju, których matki mają WZW typu B, ustanowili uniwersalne zastosowanie przepisów dotyczących szczepień, dla wszystkich nowo narodzonych dzieci po 12 godzinach od narodzin, nie znając stanu immunologicznego tego dziecka po narodzinach. Ile można wiedzieć o danym dziecku, po 12 godzinach od narodzin? Nie wiadomo prawie niczego.

–   (dr Mercola) Znacznie mądrzej byłoby po prostu zbadać wszystkie kobiety w ciąży, by sprawdzić czy mają one infekcję.

–   (Barbara Loe Fisher) Byłoby to również bardziej wydajne.

–   (dr Mercola) Nie ma co do tego wątpliwości. Test na WZW typu B musi być bardziej opłacalny niż seria szczepień przeciwko WZW typu B.

–   (Barbara Loe Fisher) Myślę, że taka opłacalność naprawdę powinna zostać wzięta pod uwagę, biorąc pod uwagę nasz stan gospodarki. Ile dolarów wydajemy na opiekę zdrowotną, na co one są przeznaczane? Czy jest to coraz więcej szczepionek i czy daje to nam lepsze zdrowie? Myślę, że to poważne pytanie.

–   (dr Mercola) Ostatecznie sprowadza się to do tego problemu informowania. Czy przeciętny, typowy rodzic nowo narodzonego dziecka to rozumie? Tak właśnie wygląda to przesłanie, by pomóc ludziom w pozyskiwaniu informacji, nie chodziło tutaj o atakowanie nikogo, tylko o to by doinformować ludzi i by podjęli oni własną decyzję, żeby nie polegali oni na tych zewnętrznych wpływach, które w dużym stopniu są spowodowane konfliktem interesów, by nie polegali oni na nich jako na jedynych źródłach. Co myślisz o statusie typowego rodzica w tym kraju, w odniesieniu do ich wiedzy na temat tych głównych problemów?

–   (Barbara Loe Fisher) Wiemy z ostatnich ankiet, przeprowadzonych w ciągu ostatnich kilku lat, że większość rodziców interesuje się teraz bezpieczeństwem szczepionek, oraz bezpieczeństwem leków na receptę. Wiemy również, że około 2/3 Amerykanów wierzy, że firmy farmaceutyczne zbyt mocno wpływają na lekarzy. Dodałabym również do tego, że niestety wielu ustawodawców na poziomie stanowym i federalnym również działa pod wpływem farmaceutycznego lobby, które jest największym lobby na Capitol Hill.
Myślę, że ten narastający niepokój, oni wiedzą, że potencjalnie istnieje coś, co muszą wiedzieć, ale nie wydaje mi się by podstawowy poziom edukacji dla większości rodziców był pomocny, w przypadku chorób zakaźnych i szczepionek. Nasza organizacja właśnie to miała zawsze na uwadze, tak jak powiedziałeś, my nie mówimy ludziom co mają robić, jesteśmy obrońcami konsumentów, nie jesteśmy lekarzami. Nie mówimy ludziom, czy powinni się zaszczepić czy nie. Naszym zdaniem, będąc doinformowanym konsumentem opieki zdrowotnej, musisz rozumieć ryzyko związane z chorobami, jak również ze szczepionkami, oraz na podstawie tych informacji podjąć decyzję. Będąc rodzicem, żyjesz z tą decyzją, musisz wziąć za nią odpowiedzialność, ponieważ twój lekarz, twój ustawodawca, twój farmaceuta, żadna z tych osób nie będzie musiała z tym żyć, to ty będziesz musiał z tym żyć. Wydaje mi się, że ten pomysł, że powinniśmy mieć prawo i wolność wyboru w tym kraju, do posiadania informacji i podjęcia na ich podstawie decyzji, wierzę, że to jest prawo każdego człowieka, że to jest prawo cywilne i myślę że to coś, o co warto walczyć w XXI wieku.

–   (dr Mercola) To zasadnicza kwestia, możliwość dokonania wolnego wyboru, setki tysięcy ludzi straciło życie stając w obronie tego. W dzisiejszych czasach wielu z nas niekoniecznie doświadczyło tej utraty wolności. Widzimy to podnoszące się ryzyko, zaczynające się na tym poziomie, gdzie rząd wie lepiej i nakazuje pewne rzeczy, które faktycznie mogą przynieść znaczące szkody, nie pozwalając człowiekowi podjąć własnej decyzji, w przypadku siebie, czy dziecka.

–   (Barbara Loe Fisher) Całkowicie się z tobą zgadzam, to jeden z powodów, dla którego bardzo cieszę się z naszej współpracy. Wierzę, że ty również jesteś pionierem ruchu holistycznego w tym kraju, który obserwuje co najmniej 30-40% Amerykanów idących w kierunku nowego modelu zdrowotnego, który nie jest tak oparty o wykorzystywanie produktów farmaceutycznych, co jest bardziej naturalnym podejściem. To mniej toksyczne podejście do bycia zdrowym. Myślę, że ruch na rzecz bezpieczeństwa i wyrażania zgody na rzecz szczepionek znajduje się w centrum tej holistycznej zmiany modelu zdrowotnego. Są jednak ci, którzy kontrolują ten stary model, model farmaceutyczny, którzy nie są zadowoleni z tej zmiany i starają się ją powstrzymać. Wydaje mi się, że starają się oni wstrzymać zdrowie, że zagrażają oni wolności zdrowia.
Myślę, że będziemy musieli, ci z nas, którzy rozumieją, którzy chcą jeść organiczne rzeczy, którzy chcą stosować naturalne sposoby na to, by być zdrowym, którzy chcą podejmować decyzje odnośnie szczepionek, będą musieli się postawić i walczyć naprawdę mocno, w tej drugiej dekadzie XXI wieku, inaczej utracimy tą wolność. Rząd dobierze się do ludzi i będzie ich demonizować i sprawi, że funkcjonowanie w społeczeństwie będzie dla nich niemożliwe, chyba że mu się podporządkują. Ameryka została zbudowana ze zdrowym szacunkiem dla poglądów mniejszości. Dlaczego nasza reklama miałaby zostać wyrzucona z Times Square, podczas gdy jedynie broniliśmy podejmowania świadomej decyzji dotyczącej zdrowia? To jest na swój sposób bardzo przerażające. Nie można tak po prostu powiedzieć, by ludzie się dokształcali.

–   (dr Mercola) Na szczęście firma będąca właścicielem tego billboardu była rzetelna, obowiązywał cię kontrakt i nie zostałaś odrzucona.
–   (Barbara Loe Fisher) Nie zostaliśmy odrzuceni.

–   (dr Mercola) Podpisałaś kontrakt, który wydaje mi się jest jakby trochę robieniem lemoniady z cytryny, byliśmy w stanie wpłynąć na ludzi i poinformować ich. Założeniem nie było zwrócenie uwagi na nas samych, ale na problem doinformowania, a to dodatkowe nagłośnienie naprawdę zrobiło wielką różnicę. To było naprawdę korzystne, zwracając uwagę na ten problem i zyskując większe nagłośnienie w mediach, więcej ludzi będzie świadomych problemu i będzie badać go na własną rękę. Masz jednak rację, największą częścią tego problemu jest to, że stawką jest tyle miliardów dolarów. To nie jest tak, że te firmy farmaceutyczne czy organizacje rolnicze poświęcają się temu, by ludzie chorowali i przedwcześnie umierali, nie wierzę, że takie są ich zamiary.

–   (Barbara Loe Fisher) Ja również tak nie uważam.

–   (dr Mercola) Wydaje się, że jest to niezamierzoną konsekwencją ich poświęcenia dla osiągnięcia zysków. Łącznie, firmy farmaceutyczne rocznie zarabiają pół tryliona dolarów. Zapewnia to ogromną ilość władzy i wpływów, co pozwala na sponsorowanie największego lobby na Capital Hill, które zmienia prawa, które sponsoruje rząd i generuje te zalecenia, te przepisy przymusowego szczepienia. Ostatecznie stają się one wymogiem, ponieważ, by większość rodziców mogła pozwolić na to, by ich dzieci miały dostęp do darmowego systemu szkolnictwa, muszą pokazać „zaświadczenie” iż były one szczepione, w przeciwnym razie mogą mieć problemy z dostaniem się do szkoły. Istnieją pewne wyłączenia filozoficzne, określa się je teraz mianem „conscientious beliefs”, oczywiście mamy również wyłączenia medyczne, oraz religijne. Są one jednak ograniczone. Ostatecznie wydaje mi się, że tego typu informacje, ponad 3 dekady twojej pracy, dokumentacji i wsparcia z twojej strony, również internet, pojawienie się portali społecznościowych, technologii, wybuch ludzi łączących się i dzielących się informacjami, niemal natychmiastowo, naprawdę cała ta kultura się zmieniła, myślę, że jest to bardzo ekscytujące. Oczywiście, stoi przed nami ogromne wyzwanie, to są setki miliardów dolarów wpływów, to dosłownie jak walka Dawida z Goliatem. Jestem więc naprawdę podekscytowany ogłaszaniem tego ruchu, który jest nieunikniony. Każdy obiektywny obserwator gospodarki Stanów Zjednoczonych widzi, że jest ona rozbita, wielu ludzi wierzy, że dolar po prostu rozpłynie się w powietrzu i nadejdą ogromne zmiany. Spowoduje to, że z większą ostrożnością i powagą będziemy podchodzić do inwestowania nawet najmniejszej ilości zasobów, ostatecznie oni to zrozumieją. To jest największa szansa dla naturalnego zdrowia, ponieważ wiemy, że ono działa. Prawa zostanie wyjawiona, nie ma co do tego wątpliwości.

–   (Barbara Loe Fisher) Jeśli będzie ona mogła się wyłonić, jeśli media głównego nurtu o tym powiedzą, ty możesz dotrzeć do wielu ludzi przez swój newsletter, my mamy swój newsletter, oraz blogi video, ale będzie to wymagało uwagi mediów, oraz powrotu do starych metod dziennikarskich, czyli pokrycia dwóch stron konfliktu, nie tylko strony, za którą opowiada się rząd czy firmy farmaceutyczne. Trzeba na to spojrzeć z obu stron, zarówno ze strony wyzywającej jak i broniącej się. Chodzi tutaj o podważanie starego modelu i o tych, którzy go bronią.

–   (dr Mercola) Myślę, że to tradycyjne nagłośnienie medialne jest niemal magicznym obejściem, oczywiście nabrałoby to rozpędu, gdyby zaakceptowali oni tą wiadomość i rozpowszechniliby ją w nieco szerszym zakresie, ale sieć blogerów, facebooka, twittera, może rozprzestrzenić tą wiadomość wokół nich.
–   (Barbara Loe Fisher) Zgadzam się, ale czy sądzisz, że teraz w internecie rozmawia się o różnego rodzaju ograniczeniach dotyczących pewnego rodzaju informacji, które zostaną wdrożone przez rząd? Myślisz, że jest to możliwe w przyszłości?

–   (dr Mercola) Wszystko jest możliwe, ale myślę, że spotkałoby to się z agresywnym sprzeciwem. To byłby bardzo interesujący okres czasu, gdyby do tego doszło.

–   (Barbara Loe Fisher) Zgadzam się.

–   (dr Mercola) Myślę, że na tym etapie wszystko jest już znane i bardzo ciężko byłoby wrócić. Zgadywałbym, że gdyby wiedzieli, że będzie to miało taki wpływ, wcześniej zaimplementowano by jakieś bardzo konkretne ograniczenia, by nigdy nie doszło to do tego punktu, w którym jest teraz. Jeśli jednak coś stanie się powszechnie znane nie można tego cofnąć. Infrastruktura jest na miejscu, więc musiałoby dojść do jakiejś ogromnej, katastroficznej ściślejszej kontroli, czy też wojny, czegoś, co zniszczyłoby infrastrukturę. Oczywiście mogą ją wyłączyć, tak jak zrobili to w Chinach i w innych krajach.

–   (Barbara Loe Fisher) To nie jest jednak Ameryka prawda?

–   (dr Mercola) Nie można sobie tego nawet wyobrazić. Jeśli dojdzie do tego, będzie to interesujące.

–   (Barbara Loe Fisher) Zgadzam się z tobą, myślę, że możliwości jakie mamy w XXI wieku, technologia, pozwalająca na rozprzestrzenienie informacji, których media głównego nurtu nie poniosą, co jest niefortunne, ale myślę, że masz rację, myślę że edukacja Ameryki i świata będzie odbywać się w internecie.

–   (dr Mercola) Myślę, że jest to bardzo istotne, że jesteśmy w stanie coś zmienić, robimy różnicę. Mocno wierzę, że prawda zostanie ujawniona. Ciekawe jest również to, że obowiązuje ogólna zasada, że przyciągasz to na czym się skupiasz. Jeśli więc skupiasz się na chorobie, czy szczepieniu, obawiasz się że zachorujesz, to dostaniesz tego więcej. Jeśli jednak skupisz się na zdrowiu, nie będziesz musiał martwić się chorobą, twoje ciało się tym zajmie. Nie będzie to problemem, ponieważ nasze ciała zostały zaprojektowane tak, by być zdrowymi. Najwyraźniej jednak potrzebni nam są eksperci i trenerzy, by pokierować nas przez to, ponieważ jest wiele różnych subtelnych kwestii i genetycznych aberracji, toksyn, których musimy być świadomi, które wymagają pomocy ekspertów. Ostatecznie jednak, nawet z pomocą tych ekspertów, to ciało wykonuje całą tą magiczną pracę.

–   (Barbara Loe Fisher) Musimy jedynie pomóc ciału w tym co robi…

–   (dr Mercola) odżywić je, a zajmie się ono wszystkim i nie będziemy musieli martwić się tymi chorobami. Większa część tych korzyści wynikających z programów szczepień, z ostatniego stulecia, większość tych korzyści najprawdopodobniej została udostępniona poprzez różne dziedziny życia, zdrowe życie i higienę, które skatalizowały to udoskonalenie zdrowia publicznego, w przeciwieństwie do konkretnych implementacji szczepionek.

–   (Barbara Loe Fisher) Właściwie to istnieją badania, które to potwierdzają, że polepszenie warunków sanitarnych, polepszenie ogólnego stylu życia naprawdę były odpowiedzialne za spadek liczby zgonów, związanych z chorobami zakaźnymi. Spoglądając wstecz na odrę, w latach 60, wciąż było setki tysięcy przypadków zachorowań na odrę w tym kraju, zanim szczepionka została wprowadzona, na początku lat 60. Nie widzieliśmy jednak tylu przypadków śmierci, jak w przypadku innych krajów, które nie miały żadnych warunków sanitarnych, których jakość jedzenia była niska, które nie miały nawet wystarczającej ilości jedzenia. Naprawdę trzeba wykonać krok wstecz i obiektywnie spojrzeć na to co oznacza dobre zdrowie. Nie koniecznie oznacza ono większą ilość leków i szczepionek. Dlatego zawsze cieszę się na te rozmowy z tobą, ponieważ myślimy w bardzo podobny sposób. Myślę, że edukacja jest ważna i że w przeciągu następnych 5 lat zrobimy sporo, by ją zwiększyć.

–   (dr Mercola) My jesteśmy jedynie katalizatorem. Ostatecznie tą pracę wykonają wszyscy, którzy to oglądają. Nie ma co do tego wątpliwości. Nie ma niczego magicznego w tym co robimy, my po prostu dostarczamy wam informacji, a wy możecie podjąć decyzję. Co ważniejsze, możecie wzmocnić się, swoją osobistą sieć, zacząć działać, edukować swoich krewnych, sąsiadów, współpracowników, dostarczyć im podstawowych informacji, by mogli oni podjąć decyzję, by mieli oni możliwość wyboru, by niekoniecznie coś musiało zostać im nakazane.

–   (Barbara Loe Fisher) Myślę, że gdy podejmuje się dobrowolną, przemyślaną decyzję, jest się jej właścicielem, a gdy jest się jej właścicielem, można jej bronić, a jeśli uda ci się ją obronić, będziesz w stanie zachować prawo do jej podejmowania. Wszystko więc zaczyna się wraz z tym świadomym, doinformowanym wyborem. Całkowicie się z tobą zgadzam.

–   (dr Mercola) Czy chciałabyś coś jeszcze dodać na koniec? Myślę, że to odpowiednie zakończenie, dziękuję wam za uwagę. Pamiętajcie, chodzi o informacje i edukację. Pozwólcie, że zachęcę was do tego byście odgrywali aktywną rolę, jeśli nie bierzecie w tym udziału, jest to bardzo ważna kwestia i wierzę, że powinna być ważna również dla was. Wystarczy jedynie połączyć się z kilkoma osobami, jeśli uda się wam połączyć z kilkoma osobami, a każdy to robi, zmienicie całą przyszłość świata. Nie ma co do tego wątpliwości. Możecie coś zmienić, możesz kontrolować swoje zdrowie. Wejdźcie więc na internet i działajmy wspólnie, by każdy był w stanie przejąć kontrolę nad swoim zdrowiem.

Tekst do filmu: Wyspa444
Korekta i obróbka tekstu: Atena7777

https://app.box.com/s/z3yfocqkfr3bcz9d48e8

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s