Dzień pamięci o gehennie małych Polaków w niemieckim obozie na Przemysłowej w Łodzi. A były to dzieci AK-owców…

Unikatowe zdjęcia, listy i mapy sytuacyjne będą pokazane w świątyni mariackiej na łódzkich Bałutach podczas wystawy poświęconej martyrologii dzieci i młodzieży, którą można będzie oglądać od 4 listopada br.

Przy okazji wystawy 5 listopada zostanie zorganizowana również Msza za poległych w obozie, a po niej ulicami miasta przejdzie marsz pamięci.

Jak informuje KAI ks. ks. Krzysztof Majacz, proboszcz kościoła mariackiego i organizator inicjatywy, podczas wystawy „Czas niewoli, czas śmierci, martyrologia dzieci i młodzieży polskiej w Łodzi w latach 1939-1945” będzie można zobaczyć mapy sytuacyjne, plansze przedstawiające historię „małego Oświęcimia”, a także zdjęcia samego obozu i młodzieży, która tam przebywała.

Podczas wystawy będzie można też zapoznać się z treścią zachowanych listów pisanych przez małych więźniów do swoich rodziców.

Wystawa korzysta z zasobów Muzeum Tradycji Niepodległościowych, które przechowuje pozostałości po obozie koncentracyjnym dla dzieci i młodzieży w Łodzi. Ukazują one na tragiczny los polskich dzieci przetrzymywanych w „małym Oświęcimiu” oraz okrutne metody stosowane przez niemieckich oprawców.

Wydarzeniem towarzyszącym wystawie będzie odprawiona pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego w czwartek 5 listopada br. Msza w intencji dzieci pomordowanych w łódzkim obozie. Po niej odbędzie się przemarsz ulicami Łodzi z kościoła mariackiego pod pomnik „Pękniętego Serca” , który upamiętnia ofiary obozu zorganizowanego podczas wojny przy ul. Przemysłowej.

Jak mówi w rozmowie z KAI Władysław Gińczuk, współorganizator wydarzenia, nie jest to pierwsza inicjatywa upamiętniająca martyrologię dzieci i młodzieży podczas II wojny światowej.

Takie marsze pamięci organizujemy co rok – mówi współorganizator.

Udział w uroczystościach potwierdziła łódzka organizacja Związku Strzeleckiego. Do uczestnictwa w marszu pamięci zostali zaproszeni też nauczyciele i uczniowie pobliskich szkół – dodaje Władysław Gińczuk.

Wystawę będzie można oglądać do 15 listopada.

Obóz izolacyjny przy ulicy Przemysłowej w Łodzi, nazywany „Małym Oświęcimiem” powstał 1 grudnia 1942. Był częścią żydowskiego getta. Przeznaczony był dla polskich dzieci i młodzieży od 8 do 16 roku życia, przyłapanych na drobnych kradzieżach, szmuglu oraz ulicznym handlu, a także bezdomnych albo których rodzice zostali aresztowani lub straceni.

Obóz dzieci i młodzieży w Łodzi był jedynym na terenach polski tego typu ośrodkiem, który miał charakter koncentracyjny. Przetrzymywani w nich młodzi Polacy podlegali w nich takiemu samemu przymusowi pracy jak w obozach dla dorosłych i stosowano wobec nich tak samo dotkliwe kary.

KAI/Prej
Autor: Dodatek historyczny portalu wPolityce
Za http://wpolityce.pl

Zob. też:
http://wpolityce.pl/polityka/170349-lodz-przywraca-pamiec-oboz-koncentracyjny-na-przemyslowej-byl-hitlerowskim-tworem-do-ktorego-zwozono-polskie-dzieci-z-calego-kraju

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s