Svenska Dagbladet: za kulisami UE aktywnie kontaktuje się z Moskwą

Wbrew rozmowom o izolacji Rosji po przyłączeniu Krymu i wprowadzeniu sankcji większość krajów UE ciągle wysyła swoje delegacje do Moskwy – pisze „Svenska Dagbladet”.

Oficjalnie państwa członkowie Unii Europejskiej jednogłośnie zgadzają się na sankcje i ostrą retorykę wobec Rosji. Jednak za kulisami nie ma takiej jedności, ocenia szwedzka gazeta.

Przypomina, że przed ostatnim szczytem UE wielu apelowało o wprowadzenie nowych sankcji wobec Moskwy. Tym razem z powodu Syrii. Nie przyniosło to jednak rezultatu. Restrykcje wprowadzone we względu na Krym i Ukrainę nadal obowiązują, ale niektóre kraje chcą wycofać się z tego kursu.

Według „Svenska Dagbladet” od 2014 roku 20 z 28 krajów Wspólnoty wysłało do Moskwy swoje delegacje na czele z premierami lub ministrami na rozmowy z rosyjskimi władzami. Gazeta sporządziła listę tych państw, korzystając z nieoficjalnych danych Brukseli. Głównie z prezydentem Władimirem Putinem spotykali się szefowie sześciu krajów europejskich: Czech, Francji, Cypru, Austrii, Finlandii i Grecji. Fiński prezydent Sauli Niinistö nawet zaprosił Putina do swojej letniej rezydencji.

Na szczeblu szefów rządów do Moskwy jeździli przedstawiciele kolejnych sześciu krajów europejskich: Słowacji, Niemiec, Włoch, Bułgarii, Węgier, Luksemburga. M.in. kanclerz Angela Merkel.

Jeszcze osiem krajów wysłało do rosyjskiej stolicy ministrów spraw zagranicznych: Hiszpania, Wielka Brytania, Słowenia, Holandia, Irlandia, Łotwa, Portugalia (dwukrotnie wymieniana; prawdopodobnie chodzi o 19 krajów, a nie 20 – lub autor zapomniał wymienić wszystkich państw).

Szwedzka gazeta zwraca uwagę na to, że w ciągu dwóch lat było ok. 40 takich wizyt. Czyli niektórzy przedstawiciele przyjeżdżali do Rosji więcej niż jeden raz. Świadczy to o tym, że Rosja raczej nie jest krajem znajdującym się w izolacji.

Jak pisze „Svenska Dagbladet”, Szwecja jest jednym z nielicznych europejskich państw, które zamroziły stosunki z Rosją po 2014 roku, ale minister spraw zagranicznych Margot Wallström już działa na rzecz przywrócenia kontaktów z Moskwą. Z taki samym postulatem występuje premier Stefan Löfven.

Stosunki między Rosją a Zachodem uległy gwałtownemu pogorszeniu po zamachu stanu w Ukrainie w 2014 roku i przyłączeniu Krymu do Federacji Rosyjskiej po przeprowadzeniu referendum.

W marcu 2014 roku kraje zachodnie nałożyły sankcje na Rosję. Początkowo na czarnej liście znalazły się osoby fizyczne i organizacje, potem sankcjami objęto całe sektory gospodarki. W odpowiedzi Rosja wprowadziła embargo na towary z krajów popierających zachodnie restrykcje.

W ostatnim czasie w UE coraz głośniej mówi się o potrzebie zniesienia ograniczeń, ale latem tego roku Bruksela przedłużyła je do stycznia 2017 roku.

https://pl.sputniknews.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s