Reklama na kaszel palacza. Lekarze są oburzeni

https://i2.wp.com/i.imgur.com/UxGCPrU.jpg

Małe „kłamstwa” wielkich koncernów

Autorzy kampanii społecznych często straszą palacza chorobami i śmiercią. Niestety niewiele osób z tego powodu rzuca nałóg (Shutterstock)
Reklama pastylek Detusan skierowana jest do palących. Lek ma łagodzić kaszel wywołany nałogiem. Lekarze są oburzeni: – To zachęta do ignorowania objawów choroby!
Artykuł otwarty
„Pacjenci stosujący Detusan przestają uskarżać się na ataki kaszlu zarówno rano, jak i w ciągu dnia” – mówi w reklamie Adam Końca. To praktykujący lekarz, chirurg z Siedlec. Zachęca: „Uwolnij się od kaszlu palacza!”. Jak informuje ulotka lek „zmniejsza częstotliwość odruchu kaszlowego, działa ochronnie na błonę śluzową gardła, łagodzi suchość”.

– Zgadzam się, kaszel dla palacza może być uciążliwy, ale nie tłumaczy to zachęcania do jego leczenia. Bo to tylko objawy choroby! – oburza się dr Małgorzata Jędrzejczak, świętokrzyska konsultant pulmonologii. I tłumaczy, że kaszel to reakcja obronna organizmu. – Pojawia się, gdy jesteśmy przeziębieni, znajdziemy się w zakurzonym pomieszczeniu lub się zakrztusimy. U palaczy jest wynikiem drażnienia oskrzeli przez dym. Stopniowo zanikają u nich komórki oczyszczające drogi oddechowe, oskrzela stają się coraz grubsze, pojawiają się ogniska przedrakowe. Kaszel to sygnał do wizyty u lekarza – mówi. Zaleca palaczom badania pod kątem raka, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc i astmy oskrzelowej.

– Rak płuca jest w Polsce największym zabójcą. U kobiet wyprzedził już raka piersi. Nierozsądnie będzie łykać pastylki, zamiast się przebadać – przestrzega dr Ewa Puścińska z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.

Rak płuca rozwija się przez lata, długo nie daje objawów. W 2010 r. w Polsce zmarło z jego powodu aż 16 tys. mężczyzn i 6,1 tys. kobiet. Wykryto też 21 tys. nowych przypadków choroby.

Zapytaliśmy dr. Adama Końcę, dlaczego zdecydował się reklamować Detusan. Nie znalazł czasu na rozmowę.

O leku wypowiada się za to jego producent. „Promowanie produktu Detusan nie ma na celu bagatelizowania bądź tuszowania problemu, jakim jest kaszel wynikający z palenia papierosów” – odpisała nam Małgorzata Dąbrówka z firmy Aflofarm. Tłumaczy, że firma przeprowadziła badania wśród palaczy. Wielu nie zamierza rzucać nałogu mimo zagrożeń. „Czy w związku z tym ta część społeczeństwa nie zasługuje na pomoc?” – pyta Dąbrówka. I zwraca uwagę na reklamy leków wspierających wątrobę.

Rzeczywiście, jest ich mnóstwo i żadna nie zachęca do unikania niezdrowego jedzenia czy alkoholu. Leki mają przynieść ulgę po biesiadowaniu. Nikt już nie pyta, czy to promocja obżarstwa.

Źródło:http://wyborcza.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s