Francja bez szopek bożonarodzeniowych? „Nie mogą mieć charakteru religijnego”

Rada Stanu we Francji uchwaliła decyzję, zgodnie z którą we francuskich budynkach publicznych będą mogły stawać szopki bożonarodzeniowe, jednak z zastrzeżeniem, że „nie mogą mieć charakteru religijnego”.

Rada Stanu, czyli najwyższy organ sądownictwa administracyjnego we Francji, pozwoliła na ustawianie w miejscach publicznych szopek z okazji Bożego Narodzenia. Wcześniej pojawiły się zarzuty, że ma to kolidować z zapisami ustawy z 9 grudnia 1905 roku, która przewiduje rygorystyczny rozdział kościoła od państwa. Ustawa ta zakazuje m.in. umieszczania w budynkach lub miejscach publicznych wszelkich emblematów i symboli religijnych.

„W budynkach publicznych, siedzibach organów władzy publicznej lub służby publicznej, nie można ustawiać szopki, chyba że szczególne okoliczności wskazują, że instalacja taka ma charakter kulturowy, artystyczny lub świąteczny” – stwierdziła Rada Stanu. Szopka nie może oznaczać „uznania kultu lub preferencji religijnych”.

Rada uznała, że szopka posiada nie tylko charakter religijny, ale jest także elementem dekoracji, które tradycyjnie towarzyszą, jak to ujęto, „świętom końca roku”, bez szczególnie religijnego wydźwięku, podobnie jak np. choinka.

Może pojawić się na przykład podczas uroczystości świątecznych pod warunkiem, że nie będą im towarzyszyć manifestacje religijne sprzeczne z neutralnością wymaganą przez państwo.

Źródło: tvp info/pap
https://ndie.pl/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s