Polacy coraz bardziej zapracowani

Dane OECD wskazują, że Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów wśród członków tej organizacji. Średnia długość pracy w Polsce wynosi teraz 1963 godziny, a więc najwięcej od blisko sześciu lat.

Raport Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wskazuje, iż w ubiegłym roku średni czas pracy Polaka wyniósł 1963 godziny, czyli najwięcej od sześciu lat.

W 2005 r. Polacy przepracowali rocznie 1994 godziny, natomiast w 2013 r. liczba ta wyniosła już jedynie 1918 godzin. Tym samym Polacy plasują się na 7. miejscu wśród 38 badanych społeczeństw. Więcej od nas pracują jedynie Meksykanie, Chilijczycy, Koreańczycy, Rosjanie, Grecy i Kostarykańczycy. Mniej czasu w swoim miejscu zatrudnienia spędzają natomiast m.in. Czesi, Słowacy, Holendrzy czy Norwedzy.

Autorzy dokumentu podkreślili jednocześnie, że czas pracy nie przekłada się na wydajność, natomiast przedsiębiorstwa najczęściej nie posiadają odpowiednich narzędzi mogących zbadać efektywność przeciętnego pracownika. Stąd też zatrudnieni są rozliczani bardziej z czasu pracy niż z jej efektów.

Cytowana w raporcie Anna Węgrzyn z firmy zajmującej się doradztwem zwraca uwagę, że „nasi ojcowie” pracowali dłużej, ponieważ tydzień pracy wynosił sześć dni, jednak my pracujemy dużo intensywniej i w dużo gorszych warunkach.

Na podstawie: gazetaprawna.pl
http://autonom.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s