Prezydent Rosji nakazał pomóc marznącym Ukraińcom z Geniczeska

Prezydent Rosji Władimir Putin wydał polecenie realizacji dostaw gazu do Geniczeska, w którym sytuacja przybiera rozmiar katastrofy humanitarnej.

geniczesk-ukraina

„Pomóc trzeba” — powiedział Putin na prośbę szefa Krymu Siergieja Aksionowa. „Zróbcie tak samo (jak w zeszłym roku — red.)”.

Prezydent Rosji zauważył przy tym, że „trzeba konieczne zaprowadzić dyscyplinę finansową w relacjach z sąsiadami”.

Po posiedzeniu prezydium Rady Państwowej (organu doradczego Federacji Rosyjskiej — red.) Aksionow podszedł do prezydenta i zameldował o sytuacji mieszkańców Geniczeska i rejonu geniczeskiego, przekazując ich prośbę o dostawy gazu ziemnego.

„Sytuacja przybiera rozmiar katastrofy humanitarnej, zaostrza się sytuacja z ubiegłego roku, kiedy to ludzie pozostali w domach bez ciepła” — powiedział Aksionow. Szef Krymu przypomniał, że w ubiegłym roku, z polecenia Putina wymarznięte domy mieszkańców Geniczeska zostały zaopatrzone w rosyjski gaz i ciepło.

„Dziś sytuacja jest równie krytyczna. Ubiegłoroczne dostawy kosztowały Ukrainę 18 mln rubli, które do tej pory nie zostały wypłacone” — podkreślił Aksionow, dodając, że „z uwagi na krytyczną sytuację” prezydent jest proszony o pozwolenie na dostawy rosyjskiego gazu.

W styczniu tego roku władze Geniczeska, w obwodzie chersońskim, na południu Ukrainy, zwróciły się do Rosji z prośbą o dostawy gazu w związku z silnymi mrozami. Kierując się pobudkami humanitarnymi, Putin powierzył zadanie przestudiowania możliwości dostaw gazu tak, by pomóc mieszkańcom Geniczeska przeżyć silne mrozy.

https://pl.sputniknews.com

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s