Polska i Ukraina znowu postawiły nie na tego konia. Europa potrzebuje Nord Stream-2

Pomimo prób zablokowania przez Polskę projektu Nord Stream-2 i energicznych protestów ze strony Ukrainy, Europa szuka sposobu, by sfinansować budowę rurociągu – pisze „Der Standard”.

Kijów i Warszawa sprzeciwiają się realizacji tego projektu, bo nie chcą stracić dochodów pochodzących z opłat za tranzyt rosyjskiego gazu poprzez swoje terytorium. Dlatego władze tych krajów próbują przeszkodzić w budowie Nord Stream-2.

Polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) nie pozwolił austriackiemu OMV i czterem innym koncernom energetycznym powołać do życia wraz z Gazpromem nowej spółki. Austria jednak znalazła wyjście awaryjne.

Wielu analityków zgadza się z tym, że OMV i być może Shell, Wintershall, Uniper oraz Engie zdołają przeforsować budowę gazociągu, pożyczając pieniądze. — W taki sposób można zapewnić projektowi środki w wysokości około 10 miliardów euro – pisze gazeta.

Jeśli Rosji uda się wdrożyć do eksploatacji gazociąg już w 2019 roku, będzie to prawdziwa niespodzianka.

Kijów i Warszawa nie poddają się. W piątek na konferencji w Wiedniu przedstawiciele Polski i Ukrainy znowu podzieli się swoimi obawami, że wraz z pojawieniem się nowego rurociągu wpływ Rosji na Europę „będzie zbyt duży”. Wcześniej ukraińska Rada Najwyższa apelowała do krajów UE, Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, by zablokowano budowę gazociągu z pominięciem Ukrainy.

https://pl.sputniknews.com

Polska (rękami rządu wybranego przez nasz mądry Naród) robi, co może, żeby zablokować budowę rurociągu, a dupogłowi patridioci skarżą się, że Polskę pomija się przy jego budowie…
Admin

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s