Zachodni biznesmeni zacierają ręce na myśl o inwestycjach w Rosji

Zachodnie koncerny zwiększają swoją obecność na rosyjskim rynku, a wiodący eksperci spodziewają się prężnego rozwoju gospodarczego Rosji – pisze niemiecka gazeta Deutsche Wirtschafts Nachrichten.

„Nadszedł czas na inwestycje. Wierzę w duży potencjał rosyjskiego rynku” — powiedział austriacki top menedżer Ikei.

Jego słowa przywołuje niemiecka gazeta. Po raz pierwszy od momentu wprowadzenia sankcji widzimy wzrost bezpośrednich zagranicznych inwestycji, a poważni zagraniczni przedsiębiorcy nie ukrywają optymizmu w związku z otwierającymi się perspektywami rozwoju własnego biznesu w Rosji — czytamy w artykule.

Komentatorzy gazety przekonują, że w ślad za stagnacją gospodarczą ostatnich lat nastąpi bujny rozwój rosyjskiej gospodarki, którego możemy się spodziewać już w nadchodzących miesiącach. W tym kontekście zachodnie elity biznesu coraz częściej dopominają się zniesienia sztucznie stworzonych barier w wymianie handlowej.

Niemieccy przedsiębiorcy niejednokrotnie też domagali się rewizji sankcji wobec Rosji — i najwyraźniej z pozytywnym skutkiem. Wskaźniki ostatniego kwartału ukazują na stopniową odbudowę stosunków gospodarczych między krajami — wbrew wszelkim ograniczeniom. W trzecim kwartale tego roku eksport z RFN do Rosji wzrósł o 3,9%, co świadczy o wzroście zainteresowania ze strony niemieckich biznesmenów „zakazanym” rynkiem — pisze gazeta Süddeutsche Zeitung.

Oburzenie zagranicznych inwestorów nie raz wylewało się na strony zachodnich gazet. W tym tygodniu na przykład szef Wschodniego Komitetu Niemieckiej Gospodarki Wolfgang Büchele oświadczył w swojej rubryce na łamach gazety Handelsblatt, że sankcje wobec Rosji kosztowały Niemcy 60 tysięcy miejsc pracy, a w skali całej Unii Europejskiej można mówić o wielomiliardowych „daremnych” stratach.

Ponadto Büchele zauważył, że degradacja rosyjskiej gospodarki negatywnie wpływa na stan ukraińskiej gospodarki, co pozbawia antyrosyjskie sankcje wszelkiego sensu.

https://pl.sputniknews.com

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s