Międzynarodowy Trybunał Karny zrównał przyłączenie Krymu z konfliktem zbrojnym

W raporcie ze wstępnego dochodzenia prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) Fatou Bensouda przyłączenie Krymu przyrównuje się do konfliktu zbrojnego między Rosją a Ukrainą.

W raporcie opublikowanym na stronie internetowej MTK czytamy, że konflikt rozpoczął się „nie później niż 26 lutego 2016 roku”, kiedy Rosja zaangażowała wojska „w celu przejęcia kontroli nad częściami terytorium Ukrainy bez zgody rządu Ukrainy”.

Według raportu prawo międzynarodowych konfliktów zbrojnych ma zastosowanie także po 18 marca 2014 roku „w zakresie, w którym sytuacja na terytorium Krymu i Sewastopola będzie równoznaczna z trwającą okupacją”.

Dokument zaznacza, że Rosja „wzięła na siebie zarządzanie Krymem bez walki”, a rosyjskie wojsko zostało wykorzystane do „ustanowienia kontroli nad terytorium, w tym nad ukraińskimi bazami wojskowymi i budynkami rządowymi”. „W połowie marca ukraiński rząd rozpoczął wycofywanie jednostek wojskowych znajdujących się w krymskich bazach na główne terytorium kraju” — czytamy w raporcie.

Moskwa wielokrotnie podkreślała, że mieszkańcy półwyspu w sposób demokratyczny, w pełnej zgodności z prawem międzynarodowym i Kartą Narodów Zjednoczonych zagłosowali za przyłączeniem do Rosji.

MTK jest pierwszym stałym międzynarodowym sądem stworzonym na podstawie umowy w celu postępowań w przypadkach ciężkich przestępstw. Nie wchodzi on w strukturę ONZ, jednak może on wszczynać postępowanie na wniosek Rady Bezpieczeństwa ONZ. Rosja nie podlega jurysdykcji MTK, ponieważ podpisała, ale nie ratyfikowała Statutu rzymskiego.

https://pl.sputniknews.com

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s