Na warszawskim szczycie V4 i państw bałkańskich doszło do dyplomatycznego skandalu – obrażano naród serbski

Witold Waszczykowski i Ivica Dacić

Minister spraw zagranicznych Serbii oburzony opuszczał posiedzenie ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej i Bałkanów.

Awanturę wywołał przedstawiciel częściowo uznawanej Republiki Kosowa. Minister Waszczykowski prawdopodobnie zachowywał się biernie.

29 listopada w Warszawie odbywał się szczyt ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry), państw unijnych Słowenii, Rumunii, Chorwacji, Bułgarii, Włoch oraz ubiegających się o członkostwo Czarnogóry, Serbii, Macedonii, Albanii, Bośni i Hercegowiny oraz częściowo uznawanej tak zwanej Republiki Kosowa, która dla Serbów jest zbuntowaną prowincją.

Na szczycie obecna była także wysoka przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Federica Mogherini.

Ministrowie debatowali na temat integracji krajów Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską, zagrożenia nielegalną imigracją i terroryzmem, planów rozbudowy współpracy w dziedzinie transportowej i energetycznej.

Żadne polskie media nie poinformowały o dyplomatycznym skandalu, o którym informują media na Bałkanach. Minister spraw zagranicznych Serbii Ivica Dacić opuścił wzburzony konferencję warszawską po tym, gdy przedstawiciel częściowo uznawanej Republiki Kosowa Enver Hoxhaj wygłosił tyradę na temat tego, że „Serbowie są winni wszystkich wojen na Bałkanach i ludobójstwa”.

Dacić komentował dziś sprawę w czasie konferencji prasowej w Brukseli, gdzie przebywał w ramach negocjacji między Belgradem a Prisztiną, wymuszanych de facto przez Unię Europejską, która ich prowadzenie czyni warunkiem negocjacji integracyjnych z Serbią.

Szef serbskiej dyplomacji zaznaczył, że jest gotowy do dialogu z przedstawicielami kosowskich Albańczyków, ale pod warunkiem, że nie będą zwracać się do niego z wynurzeniami takimi jak te poczynione w Warszawie.

Dacić wyraził także ocenę, że „gospodarze szczytu” – pod którym to sformułowaniem trzeba rozumieć ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego i jego współpracowników, oraz Federica Mogherini, „zawiedli jeśli chodzi o reakcję na tezy Hoxhaja”. Z tego powodu serbski dyplomata zdecydował się opuścić konferencję.

Portal Balkan Insight poprosił o komentarz polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. „Mając na uwadze konieczność zachowania neutralnego stanowiska, Polska, jako gospodarz spotkania, nie będzie komentować przebiegu dyskusji ani stanowisk zaproszonych gości” – odpowiedziało polskie Ministerstwo. Poinformowało także, że ambasador Serbii w Warszawie, Radojko Bogojević odbędzie wkrótce rutynowe spotkanie z szefem ministerialnego departamentu do spraw Europy.

balkaninsight.com/tanjug.rs/kresy.pl
http://www.kresy.pl

Ministrowi Daciciowi powinien ktoś wyjaśnić, iż polskojęzyczne władze chętnie i głośno zajmują stanowisko, bronią i nadstawiają karku… ale za takie państwa jak Banditenland USA, Parcholandia, czy „państwo” stworzone dla handlarzy organów przez US Army, „Kosowo”. Natomiast ująć się za Serbią nigdy tym gnidom do głowy nie przyjdzie.
Admin 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s