Domowy proszek do prania

Nie jest tajemnicą, że do prania używam orzechów indyjskich. Dopóki w mojej garderobie przeważały ciemne ubrania, to mi wystarczało. Od czasu wielkiej kolorystycznej przemiany (o czym pisałam niedawno tutaj) okazało się, że moje ukochane białe ubrania prane w orzechach po prostu szarzeją. Jest zapotrzebowanie-jest podpowiedź: koleżanka podała mi przepis na sprawdzony i stosowany przez nią domowy proszek do prania.

Jak to się robi?
2 części sody kalcynowanej
1 część boraksu
1 część kwasku cytrynowego

Proszek 1
Soda kalcynowana (bezwodny węglan sodu) ma właściwości zbliżone do sody oczyszczonej (wodorowęglan sodu): zmiękcza wodę, wybiela, pochłania zapachy. Jak uzyskać sodę kaustyczną? Wystarczy wyprażyć sodę oczyszczoną w piekarniku (ok. 20 min w 180 stopniach), choć niektórzy uważają, że to niepotrzebny zabieg. Soda to substancja biodegradowalna, nieszkodliwa dla organizmu człowieka.

Kwasek cytrynowy wybiela tkaniny, wywabia tak trudne plamy jak te z trawy, owoców (np. jagody, żurawina, aronie!) czy herbaty, zmiękcza (np. pieluszki wielorazowe) oraz wypłukuje ze złogów. To związek bezpieczny, wykorzystywany w przemyśle farmaceutycznym i spożywczym.
Boraks (czteroboran sodu) to również idealny środek wybielający do prania i usuwania plam (np. po winie czy kawie). Dodatkowo zmiękcza wodę, likwiduje nieprzyjemne zapachy i dezynfekuje (syntetyczny służy m. in. do odkażania ran). Od dawna używany jest jako naturalny środek czyszczący – występuje bowiem w przyrodzie w postaci minerału (tinkal – boraks rodzimy). Przy używaniu boraksu należy zachować środki ostrożności, gdyż jest związkiem toksycznym – trzeba unikać kontaktu z oczami, skórą, nie wdychać.

Do jednego prania dodać ok 3 łyżki powyższego zmieszanego proszku. Można oddzielnie trzymać sodę z boraksem, a oddzielnie kwasek – zapobiegnie to zbryleniu. Z tego powodu warto też nie przygotowywać dużej ilości mieszaniny na raz.

Proszek świetnie sprawdza się do jasnego prania (do ciemnego dalej używamy orzechów), oczywiście dla zapachu można dodać jakiś olejek eteryczny. Jest prosty w przygotowaniu, uzyskany z produktów, których zapas zwykle mam w domu. Naturalny, ekologiczny i skuteczny. Czegóż więcej potrzeba?

Emilka/ Vivat Eco

Źródło: www.coolturalnybialystok.pl]http://www.coolturalnybialystok.pl/blog/artykuly/2024-domowy-proszek-do-prania.html

“Zacznij tam gdzie jesteś, użyj tego co masz, zrób co możesz”
Nie negocjuje na rozsądnych warunkach z ludźmi, którzy zamierzają mnie pozbawić rozsądku.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s