Media: USA głowią się, jak się pozbyć ukraińskiego problemu

Waszyngton traci zaufanie do prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki i prowadzi oględziny „alternatywnych kandydatów” – pisze ukraiński portal „Wiesti”.

Obecne władze już straciły kontakt z zespołem prezydenta elekta USA Donalda Trumpa: pierwszy raz Trump skontaktował się z Kijowem dopiero tydzień po zwycięstwie.

[Bardzo nas bawi stwierdzenie, że „Waszyngton traci zaufanie do Poroszenki”. Tak, jakby kiedykolwiek je miał. Kanalie z Waszyngtonu nie są aż takimi idiotami – admin]

Niezwłocznie po zakończeniu głosowania w USA Poroszence udało się „pogratulować” jedynie ambasadorowi USA na Ukrainie Marie Jovanovic, a to, jak zaznaczają rozmówcy wydania, jest „silnym sygnałem” Waszyngtonu o skrajnej irytacji Kijowem.

„Ukraina grała na boisku Clinton, a Paul Manafort (stał na czele sztabu wyborczego Trumpa — red.) ma dobrą pamięć — a jeszcze lepszą ma sam Donald Trump. Tacy nie odpuszczają” — powiedział „Wiestiom” doradca Manaforta.

Według politologa Władimira Fesenko sam Trump na razie nie określił się w kwestii ukraińskiej. Prezydent nie ma też ludzi, którzy mogliby się zająć Ukrainą. „Ryzyko — jego kontaktów z Rosją, a nawet możliwa transakcja, która będzie dotyczyć Ukrainy: mogą coś zdecydować za nas” — cytuje gazeta słowa politologa.

Ponadto źródła „Wiesti” przekonują, że Waszyngton nie ma już bezpośrednich interesów na Ukrainie. Przedstawiciel firmy wydobywającej gaz Burisma Holdings (w skład jej zarządu wchodzi syn obecnego wiceprezydenta USA Joe Bidena Hunter) zasugerował, że Waszyngtonowi nie jest już potrzebny ukraiński gaz łupkowy i przypomniał, że Trump stawia sobie za zadanie zwiększenie wewnętrznego wydobycia ropy naftowej i opracowanie złóż łupkowych.

„W każdym razie nie będziemy już na pierwszych pozycjach amerykańskiej listy priorytetów — w najlepszym przypadku oddadzą nas Europie” — przewiduje ukraiński politolog Wadim Karasiew.

Według gazety USA rozwiążą kwestię ukraińską nie wcześniej niż latem 2017 roku, przy czym rzekomo planuje się jednoznaczne postanowienie — ustąpić pozycji Rosji.

Na tym tle przeciwnicy Poroszenki próbują nawiązać kontakty w przyszłym Departamencie Stanu. Do Stanów Zjednoczonych od Julii Tymoszenko poleciał były szef SBU Walentyn Naliwajczenko. Nie wykluczone, że w Ameryce szukają sojuszników do przyszłej walki politycznej Michaił Saakaszwili i doniecki miliarder Rinat Achmetow, który w swoim czasie współpracował z Paulem Manafortem za czasów, kiedy ten ostatni był spin doktorem „Partii Regionów”.

Wśród opozycji prowadzony jest casting na rolę ewentualnego ukraińskiego lidera, co według ekspertów mówi o kompletnym braku zaufania do Petra Poroszenki. Przy tym opozycjoniści próbują przyspieszyć moment zmiany władzy. „Wielu już teraz zmienia swoje buty, z prozachodnich stają się centrystami, wypowiadają się coraz bardziej pozytywnie pod adresem Rosji” — zauważył politolog Rusłan Bortnik.

Drużyna Poroszenki z kolei pracuje nad planem ratowania sytuacji, istnieją dwa modele — „partner sparingowy” i „następca”, zauważa gazeta.

„Sparring” oznacza, że Poroszenko decyduje się na reelekcję, wyprowadzając dla siebie dogodnego przeciwnika, na przykład Ołeha Laszko. Otoczenie premiera Ukrainy Wołodymyra Hrojsmana mówi także o „następcy”: Poroszenko składa dymisję rzekomo z powodu pogorszenia stanu zdrowia i wysuwa kandydaturę prokuratora generalnego Jurija Łucenko, który zdobywa punkty w ratingu w procesach nad byłymi członkami Partii Regionów i oligarchami.

Jednocześnie eksperci mają również kontrargumenty do takich przypuszczeń. „Poroszenko nie zrezygnuje z walki o drugą kadencję — najwyżej zrozumie, że nie ma żadnych szans. W 1999 roku poparcie Kuczmy było niższe niż obecnie Poroszenki, a on został prezydentem. Oto pytanie w technologiach i konsolidacji elit” — uważa Władimir Fesenko.

https://pl.sputniknews.com

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s