Min. Sprawiedliwości uderza w właściciela Providenta. Kurs akcji tej spółki załamał się po ogłoszeniu założeń do nowej ustawy antylichwiarskiej.

Resort sprawiedliwości przygotował projekt nowej ustawy antylichwiarskiej. Jest on ewidentnie wymierzony w firmy pożyczkowe, które udzielają wysokooprocentowanych pożyczek (nawet kilkaset procent w skali roku).


Najwięcej może stracić Provident. W ciągu tylko jednego dnia notowane na giełdzie w Londynie akcje brytyjskiego właściciela Providenta (International Personal Finance) spadły o ponad 40 proc.!

Ministerstwo Sprawiedliwości kilka dni temu opublikowało nowy projekt ustawy „antylichwiarskiej”, który przewiduje zaostrzenie warunków pożyczania pieniędzy konsumentom. W uzasadnieniu dla projektu możemy przeczytać, że ma on na celu „podjęcie kompleksowych i skoordynowanych działań, zarówno na gruncie prawa karnego, jak i poprzez ingerencję w stosunki cywilnoprawne, w celu zlikwidowania patologii udzielania pożyczek o charakterze lichwiarskim”.

Ministerstwo proponuje obniżenie wszystkich wskaźników określających maksymalną wysokość opłat i prowizji. Obecnie limit ten wynosi max. 25 proc. kwoty pożyczki (co w przypadku pożyczek krótkoterminowych, np. do 1 miesiąca, pozwala na osiąganie rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania [RRSO] na poziomie kilkuset procent).

Projekt ustawy proponuje, aby maksymalny limit wysokości opłat i prowizji wynosił zaledwie 10 proc. wysokości kredytu (co drastycznie obniży legalną stopę RRSO).

Na wieść o ogłoszeniu propozycji Ministerstwa Sprawiedliwości drastycznie zareagował kurs notowanego na giełdzie w Londynie właściciela Providenta – spółki International Personal Finance (IPF). W ciągu zaledwie jednego dnia obniżył się on o ponad 40 proc.!

Nie powinno nas to jednak dziwić, bowiem Polska była dla IPF – jak do tej pory – największym rynkiem sprzedaży drogich pożyczek. Perspektywa utraty sporej części przychodów musiała wpłynąć na giełdowe notowania tej brytyjskiej spółki.

Źródło: Kurs akcji International Personal Finance Plc (stooq.pl)
http://niewygodne.info.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s