Unia Europejska wezwała Rosję do odwołania listy „agentów zagranicznych”

Jak wiadomo, w Rosji od kilku lat wszelkie organizacje pozarządowe, które czerpią fundusze zza granicy, są rejestrowane – zgodnie z prawdą – jako agenci zagraniczni. Praktycznie identyczne prawo istnieje od dawna w USA. Tym niemniej „międzynarodowe” media atakują wyłącznie Rosję za pogwałcanie, tłumienie, ograniczanie, łamanie itd.
Zobacz:
https://marucha.wordpress.com/2014/06/02/rejestracja-zagranicznych-agentur-to-nie-wymysl-putina/

Unia Europejska wezwała Rosję do zakończenia praktyki włączania organizacji na listę „zagranicznych agentów”, głosi oświadczenie przedstawiciela szefowej dyplomacji Unii Europejskiej Federici Mogherini.

Dokument został opublikowany po decyzji Sądu Zamoskworecznego Moskwy o odmowie wyłączenia z tego rejestru międzynarodowego stowarzyszenia obrony praw człowieka „Memoriał”.

Przedstawiciel Mogherini przypomniał o oświadczeniach Unii Europejskiej na temat tego, że „ustawa o zagranicznych agentach i nałożenie kar, przeprowadzenie inspekcji i marginalizacja, dalsze ograniczenia w realizacji podstawowych wolności w Rosji uszczuplają i tak już wątłe zasoby NGO i spowalniają rozwój niezależnego społeczeństwa obywatelskiego w państwie”.

„Kontynuujemy wzywanie rosyjskich władz do tego, aby ich polityka i ustawy odpowiadały podjętym zobowiązaniom w dziedzinie obrony praw człowieka i zakończenia praktyki przyłączania rosyjskich NGO do „zagranicznych agentów”, a także administracyjnego prześladowania” – dodał przedstawiciel szefowej dyplomacji Unii Europejskiej.

Jednocześnie zauważył on, że Unia Europejska „zamierza nadal wspierać rosyjskie NGO i społeczeństwo obywatelskie, bez względu na istniejące trudności”. [A potem się dziwią, że traktują te NGO jako agentury… – admin]

W piątek Sąd Zamoskworeczny Moskwy uznał za legalne wniesienie międzynarodowej organizacji obrony praw człowieka „Memoriał” na listę organizacji – zagranicznych agentów zgodnie z decyzją Ministerstwa Sprawiedliwości. „Memoriał” zamierza odwołać się od tej decyzji. Początkowo zadaniem ruchu „Memoriał” było zachowanie pamięci o politycznych represjach w Rosji. W chwili obecnej międzynarodowe stowarzyszenie „Memoriał” (albo „Międzynarodowy Memoriał”) prowadzi działalność badawczą, edukacyjną i obrony praw człowieka. Według ostatnich danych w skład „Międzynarodowego Memoriału” wchodzą 62 organizacje z Rosji, Białorusi, Niemiec, Włoch, Francji, Kazachstanu i Łotwy. [I najprawdopodobniej pieniądze Sorosa – admin]

Jak wcześniej informowała służba prasowa Mnisterstwa Sprawiedliwości, podczas kontroli resort odkrył fakty finansowania „Memoriału” przez źródła zagraniczne, a także oznaki uczestnictwa w działalności politycznej.

W listopadzie 2012 roku ustawa zobowiązała finansowane z zagranicy polityczne NGO zarejestrować się jako zagraniczni agenci. W czerwcu 2013 roku Ministerstwo Sprawiedliwości otrzymało prawo do uznawania NGO za zagranicznych agentów według własnego rozeznania. Rosyjskie NGO niejednokrotnie wyrażały sprzeciw wobec ustawy i skarżyły ją, m.in. w Europejskim Trybunale Praw Człowieka.

https://pl.sputniknews.com

Ech, jakby przydała się taka ustawa w Polsce… 
Admin

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s