Katastrofa Tu-154. 92 ofiary, w tym 64 muzyków Chóru Aleksandrowa.

Na pokładzie samolotu Tu-154 rosyjskiego Ministerstwa Obrony, który spadł do Morza Czarnego, znajdowały się 92 osoby, głównie muzycy ze słynnego Chóru Aleksandrowa.

Mieli dać specjalny koncert noworoczny w bazie Hmejmim w syryjskiej prowincji Latakia, z której korzysta lotnictwo rosyjskie w ramach operacji wojskowej w Syrii.

Jak podał rosyjski resort obrony, w katastrofie zginęło 64 muzyków Chóru Aleksandrowa, w tym jego dyrektor gen. Walerij Chaliłow, dwóch wysokich urzędników, w tym szef wydziału kultury ministerstwa obrony Anton Gubankow oraz dziewięciu dziennikarzy. Do Syrii leciała też dyrektor organizacji Sprawiedliwa Pomoc Jelizawieta Glinka, znana w Rosji jako doktor Liza.

O Jelizawiecie Glince stało się głośno po tym, jak zaczęła pomagać bezdomnym w Moskwie. Później zaangażowała się w pomoc ofiarom konfliktów zbrojnych, organizując konwoje humanitarne m.in. do Doniecka i Syrii. Ponadto przywoziła do Moskwy na leczenie dzieci z tych obszarów działań zbrojnych. Organizacja Sprawiedliwa Pomoc poinformowała, że nadzorowała dostawę leków dla jednego ze szpitali w Syrii.

Główny solista chóru Wadim Ananjew powiedział, że w Moskwie zostali głównie członkowie zespołu tanecznego i orkiestry. Sam Ananjew nie poleciał do Syrii, bo urodził mu się syn. Oprócz niego w rosyjskiej stolicy z różnych powodów zostało dwóch solistów.

Chór Aleksandrowa składa się z wokalistów, orkiestry i zespołu tanecznego. Zespół występuje w salach koncertowych na całym świecie oraz przed rosyjskimi żołnierzami. Wielokrotnie przyjeżdżał z koncertami do Polski.

https://pl.sputniknews.com/swiat/201612254498330-katastrofa-tu-154-rosja-chor-aleksandrowa/

*                      *                         *

Katastrofa Tu-154: Putin ogłosił żałobę narodową

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił w dniu 26 grudnia żałobę narodową w związku z katastrofą samolotu rosyjskiego resortu obrony. W niedzielę w nocy maszyna runęła do Morza Czarnego.

Prezydent zapewnił, że przyczyny katastrofy zostaną dokładnie zbadane, a rodziny ofiar otrzymają pomoc.

— Będzie przeprowadzone szczegółowe śledztwo ws. przyczyn katastrofy i zrobione wszystko, by pomóc rodzinom ofiar – powiedział Putin.

https://pl.sputniknews.com/swiat/201612254500021-katastrofa-tu-154-putin-oglosil-zaloba-narodowa/

*                      *                         *

Wiktor Ozierow: na pokładzie Tu-154 nie doszło do ataku terrorystycznego

Do katastrofy samolotu Tu-154 Ministerstwa Obrony Rosji doszło w wyniku usterek technicznych lub błędu pilota. Atak terrorystyczny jest wykluczony – powiedział przewodniczący Komisji ds. Obrony i Bezpieczeństwa Rady Federacji Wiktor Ozierow.

— Całkowicie wykluczam wersję mówiącą o ataku terrorystycznym. Samolot Ministerstwa Obrony, rosyjska przestrzeń powietrzna – w tym wypadku nie może być mowy o takiej wersji – zapewnił Ozierow.

Jego zdaniem do katastrofy doszło albo z powodu usterki technicznej, albo błędu pilota.

— Samolot po starcie powinien zawrócić nad morzem. Być może nie wszedł na odpowiednią trajektorię lotu – powiedział senator.

https://pl.sputniknews.com/swiat/201612254497841-katastrofa-tu-154-rosja/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s