Ełcki radny Michał Tyszkiewicz dla Wirtualnej Polski: policja próbuje rozgonić tłum, użyto gazu łzawiącego

[Nie bardzo w temacie… nie wiem, kiedy formą przymiotnika pochodzącego od nazwy miasta Ełk stało się „ełcki” zamiast „łecki” – admin]

Coraz trudniejsza sytuacja w Ełku, gdzie po południu zaczęły się zamieszki po śmierci 21-latka przed lokalem Prince Kebab.


Jak powiedział w rozmowie z Wirtualną Polską ełcki radny Michał Tyszkiewicz, policja próbuje rozgonić tłum zebrany w centrum miasta.

– W ruch poszedł gaz – mówi polityk.

Jak przekazał wcześniej, pojawiły się też informacje, że do miasta nadciągają narodowcy.

– Policja jest przygotowana, ściągnęła posiłki z całego województwa, jest także Żandarmeria Wojskowa i w pogotowiu wojsko z Orzysza – przekazał Tyszkiewicz. Jak poinformował, do tej pory policja zatrzymała ponad 20 osób. Dodał, że będzie próbował w centrum miasta negocjować z zebranymi.

– Sytuacja na razie trochę się uspokoiła. Nie ma kamieni, tylko trochę petard. Policja apeluje o rozejście. Około 150 osób nie słucha apelu – relacjonował tuż przed godz. 21 WP radny Michał Tyszkiewicz, który jest na miejscu wydarzeń. Jak mówił, razem z radnym Nikodemem Kemicerem będą próbować zorganizować megafon i porozmawiać z zebranym tłumem.

Tymczasem po 21.15 policja przystąpiła do działania. Na miejsce przyjechały dodatkowe siły policyjne. Użyto gazu łzawiącego, funkcjonariusze próbują rozpędzić zebranych. Obstawiony przez policję został także dworzec PKP, co może mieć związek z wcześniejszymi doniesieniami o planowanym przyjeździe narodowców.

Prince Kebab, który mieści się w budynku należącym do ełckiego przedsiębiorcy Klemensa Rydzewskiego, ma w Ełku dwa lokale: przy ul. Armii Krajowej oraz Wojska Polskiego. Jak wcześniej mówił radny, zamieszki trwają przed tym pierwszym, jednak zniszczone zostały także witryny drugiego obiektu.

Napad na obcokrajowców w barze Kleopatra

Tyszkiewicz powiedział, że to nie pierwsza tego rodzaju sytuacja w Ełku, w którą zamieszani są pochodzący zza granicy pracownicy lokalu z kebabem.

– Wtedy jednak nikt nie zginął – przypomniał radny.

Chodzi o sytuację, która miała miejsce w marcu 2016 r. przed barem z kebabami Kleopatra przy ul. Jana Pawła II w Ełku. Wtedy grupka pijanych mężczyzn zaatakowała pochodzących z Egiptu i Algierii pracowników lokalu. Napastnicy zaczęli wyzywać obcokrajowców, a później zaatakowali jednego z nich, kopiąc go i grożąc mu stłuczoną butelką. Napadnięty muzułmanin w obronie własnej sięgnął po schowany pod ladą nóż i poważnie ranił nim jednego z napastników.

Ostatecznie dwóch mężczyzn, którzy zaatakowali obcokrajowców, usłyszało zarzuty, m.in. stosowanie przemocy lub gróźb wobec osób z powodu ich przynależności narodowej, etnicznej, rasowej lub politycznej.

Śmierć 21-latka i zamieszki w centrum Ełku

W noc sylwestrową z powodu ran kłutych zadanych nożem przed lokalem Prince Kebab przy ul. Armii Krajowej w centrum Ełku zginął 21-letni Daniel. W poniedziałek ma zostać wykonana sekcja zwłok, która szczegółowo pozwoli ustalić przyczynę śmierci mężczyzny.

W związku ze zdarzeniem policja zatrzymała czterech mężczyzn, wśród których są cudzoziemcy. [„Wsród których”??? Tam byli sami cudzoziemcy. – admin]

Tymczasem w niedzielę po południu przed lokalem zaczęli zbierać się mieszkańcy miasta, niektórzy byli agresywni. Doszło do zamieszek, zebrani zdemolowali bar, a także drugi obiekt należący do tego samego właściciela. Zebraną na miejscu policję obrzucili petardami, kamieniami i kostką brukową.

http://wiadomosci.wp.pl

Do zaostrzenia sytuacji bez wątpienia przyczynia się fakt braku zaufania do policji i innych władz, które z reguły stają po stronie cudzoziemców przeciw Polakom.
Admin

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s