Bilans sylwestra w Kolonii. Do miasta przyjechało kilkuset imigrantów z Afryki Północnej

Tylko dzięki masowej prewencji policji nie doszło w Kolonii do burd i zamieszek, jak rok temu. Policjanci skontrolowali około 1700 osób.

Typowa atmosfera udanego Sylwestra, przypominająca stan wojenny.

Sylwester w Kolonii miał po wydarzeniach sprzed roku znaczenie symboliczne. 1500 policjantów landu, pracownicy miejskiej służby porządkowej oraz ochroniarze strzegli porządku w centrum. Nad miastem krążyły helikoptery.

Z około 1700 skontrolowanych osób aresztowano sześć, z tego trzy były poszukiwane listem gończym, trzy przebywały nielegalnie w Niemczech. Zanotowano dwa przypadki molestowania seksualnego i sześć kradzieży.

Przed dworcem głównym policjanci stali w szpalerze i skontrolowali w godzinach przez północą około 1000 imigrantów z Afryki Północnej. Katedra była otoczona barierkami i śluzami.

Szef kolońskiej policji Juergen Mathies przyznał, że w mieście pojawiły się grupy osób „zachowujących się stosunkowo agresywnie”. Do Kolonii przyjechało – tak jak rok temu – kilkuset młodych imigrantów z Afryki Północnej. W przeciwieństwie do zeszłego roku, policja była dobrze przygotowana i konsekwentnie interweniowała, gdy wymagała tego sytuacja – wyjaśnił Mathies.

Mniejsze grupy Arabów po 50-80 osób były zatrzymywane już na dworcu głównym i nie wpuszczano ich na teren przy katedrze, małym grupkom zezwalano na wejście do pociągów wyjeżdżających z Kolonii.

Na przystanku kolejowym Deutz, tuż przed dworcem głównym wyciągnięto z pociągu z Düsseldorfu o godzinie 22 około 120 Arabów północnoafrykańskich, z następnego pociągu po godzinie 23 około 300 Arabów.

Szef policji odrzucił oskarżenia o rasistowskie zachowanie policjantów, którzy mieli jakoby przeprowadzać kontrole, kierując się kryteriami etnicznymi. Jak podkreślił, powodem kontroli było zachowanie tych osób wskazujące na możliwość popełnienia przestępstw.

Po godzinie 23 wywiadu mediom udzielał m.in. Minister Spraw Wewnętrznych Północnej Nadrenii-Westfalii Ralf Jäger (SPD), zamieszkały w Duisburgu, który stwierdził, że policja dobrze się przygotowała. O godzinie 1.35 wystąpiła przed mediami pani burmistrz Henriette z pierwszym bilansem: „sytuację bezpieczeństwa oceniliśmy dobrze i prawidłowo”.

Sylwester w Kolonii był udaną tragikomedią.

https://ndie.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s