MON odmówił asysty wojskowej na pogrzebie ważnego generała

W Poznaniu pochowany został generał Henryk Michałowski, były dowódca Sił Powietrznych. Jak donosi „Głos Wielkopolski”, oficerowi odmówiono wojskowej asysty honorowej. Taką decyzję podjęło Ministerstwo Obrony Narodowej.

Rozżalona decyzją jest wdowa po generale oraz jego koledzy. Powodem może być przeszłość gen. Michałowskiego.

Gen. Michałowski zmarł 9 stycznia. Rodzina i Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP starały się o asystę wojskową podczas pochówku. Tej jednak zabrakło. Zgody nie wyraziło Ministerstwo Obrony Narodowej. Decyzja ta była niezrozumiała dla wdowy do oficerze, Ewy Ciechańskiej.

– Mój mąż poświęcił całe życie dla Polski. Jest mi bardzo przykro i smutno, że podczas pogrzebu zabrakło asysty wojskowej – powiedziała kobieta w rozmowie z „Głosem Wielkopolskim”.

Rozżaleni są również koledzy generała. – To niezrozumiała decyzja. Nie tak powinno żegnać się zasłużonych ludzi dla Polski – powiedział gazecie płk Henryk Grzybowski.

Co było przyczyną takiej decyzji resortu obrony?

Klucz do odpowiedzi może się kryć w archiwach Instytutu Pamięci Narodowej. W latach 1977-1984, Michałowski był attache wojskowym PRL w ambasadzie w Pradze. Wedle przepisów, funkcja attache wojskowego została uznana za jednostki wywiadu wojskowego PRL. Dlatego Grzegorz Kurowski, dowódca garnizonu poznańskiego, miał podpisać się pod decyzją ministerstwa o odmowie udzielenia asysty. W rozmowie z „Głosem”, wojskowi nie chcieli komentować sprawy.

[Pracował dla wywiadu polskiego. Nie szpiegował przeciwko Polsce. – admin]

Gen. Michałowski urodził się w 1927 roku w Baranowiczach (obecnie na terenie Białorusi). W 1948 r. został powołany do służby wojskowej. Był m.in. dowódcą 31. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Łasku, komendantem Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Radomiu czy dowódcą 3. Korpusu Obrony Powietrznej Kraju. W 1974 roku otrzymał awans na generała dywizji. W latach 1972-1976 był dowódcą Sił Powietrznych.

(Głos Wielkopolski/ ełem)
http://www.fakt.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s