Białoruski „balkon” kontra NATO

W zeszłym tygodniu do Żagania, Bolesławca i Świętoszowa dotarły pierwsze oddziały amerykańskie, które zostaną rozlokowane na terenie Polski w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO.

Rosja już wypowiedziała się w tej sprawie, i rozmieściła w obwodzie Kaliningradzkim kolejne dywizjony S-400, a również kilka Iskanderów, co umożliwia blokowanie kontyngentów NATO nie tylko od strony morza, ale także z powietrza.

Przy okazji,  wielu ekspertów uważa, że w obwodzie Kaliningradzkim obecnie znajduje się również broń jądrowa. Jest niepotwierdzona informacja, że Rosja zamierza również przenieść pewną część kontyngentu wojskowego na teren swojego najbliższego sojusznika – Białorusi.

Z kolei białoruski rząd podkreśla swoją neutralną rolę w sytuacji geopolitycznej w naszym subregionie: prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka zapewnia, że Białoruś będzie zachowywała neutralność w sprawie stosunków Rosji i USA i nie dopuści do stacjonowania baz rosyjskich na terenie państwa. Lecz udawać, że nic się nie odbywa na białorusko-polskiej granicy, też nie zamierza.

Decyzja o powstaniu baz wojskowych armii USA na terenie Polski została podjęta po szczycie NATO w Warszawie w lipcu 2016 roku. Po szczycie intensywność i liczba ćwiczeń na terenie Białorusi o wiele się zwiększyła i zwiększył się udział białoruskich żołnierzy w przeróżnych manewrach poza granicami państwa.

Eskalująca konfrontacja między Rosją a NATO przy granicach Białorusi oznacza prawdopodobieństwo skoordynowania przez Mińsk dalszych kroków w dziedzinie obronności z działaniami Moskwy oraz zwiększenie produkcji zaawansowanej broni rakietowej.

Aleksander Łukaszenka oświadczył, że obecnie najbardziej skutecznym środkiem odstraszającym potencjalnego przeciwnika są właśnie rakiety. Według prezydenta Białorusi, sam fakt posiadania takiej broni tworzy kraj zdolnym do uderzenia na cele odległe o kilkaset kilometrów i sprawia, że agresor długo się zastanowi zanim wykona jakiś krok.

Dużo uwagi w minionym roku białoruska zbrojeniówka poświęcała modernizacji sprzętu wojskowego; również w 2016 dostarczyła na wyposażenie Sił Zbrojnych nową WWR „Polonez”. Już teraz zasięg „Poloneza” wynosi 200 km. Ponadto dokładność naprowadzania robi wrażenie. Przy tej odległości możliwość błędu wynosi 1,5-1,7 m.

Oczywiście bez udziału Białorusi poważnych odpowiedzi w stosunku do wschodnich państw członkowskich NATO Rosja  podjąć nie zdąży. W związku z tym trzeba sobie przypomnieć posiedzenie Kolegium resortów obronnych Rosji i Białorusi 2 listopada 2016 r. w Mińsku. Najważniejszą kwestią stała się przeciwdziałanie przybliżeniu kontyngentów wojskowych NATO ku zachodniej granicy państwa sojuszniczego. Minister obrony Rosji Sergej Szojgu bardzo liczy w tej sprawie na białoruskich partnerów.

Omawiając plany wspólnych manewrów na 2017 rok, szefowie resortów obronnych postanowili wziąć pod uwagę działania NATO wokół granic Państwa Sojuszniczego. Dlatego w ramach OUBZ zaplanowane zostało około 50 przedsięwzięć.

Największe manewry w roku bieżącym „Zapad 2017”, jednocześnie na kilku białoruskich i rosyjskich poligonach, siły zbrojne obu państw zapowiedziały we wrześniu. Właśnie dla tych manewrów Rosyjski MON dostarczy na terytorium Białorusi 4126 wagonów amunicji. To pond 80 razy więcej niż w poprzednim roku.

Następne wielkie manewry wojskowe „Słowiańskie braterstwo – 2017”, z udziałem rosyjskich, białoruskich i serbskich żołnierzy zostaną przeprowadzone w czerwcu 2017 roku na Białorusi, zapowiedział szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Białorusi, generał Oleg Belokoniew. Oświadczył on też, że SZ Białorusi planują wiele manewrów na wielką skalę z poszczególnymi rodzajami wojsk SZ Białorusi, a zwłaszcza z żołnierzami sił specjalnych, artylerii, wywiadu i obrony terytorialnej.

Już w styczniu b.r. SZ Bialorusi rozpoczęły rok szkoleniowy dla sił zbrojnych, przeprowadzając pierwsze w tym roku manewry sił specjalnych, jak również dowodzeniowo-sztabowe ćwiczenia ws. dowodzenia wojskiem podczas operacji obronnej.

Jan Radžiūnas
http://dziennik-polityczny.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s