„Należy natychmiast znieść sankcje wobec Rosji”

Były szef Komisji Europejskiej, ekspremier Włoch Romano Prodi wezwał Europejczyków do natychmiastowego zniesienia antyrosyjskich sankcji, nie czekając, aby jako pierwszy zrobił to nowy prezydent USA Donald Trump.

„Wydaje mi się, że UE zupełnie nie zareagowała na wypowiedzi Trumpa, które oznaczają rewolucję w stosunkach z UE. Dziwi mnie, że nikt nie zgłosił potrzeby zorganizowania pilnego nadzwyczajnego spotkania na najwyższym szczeblu. Myślę jednak, że trzeba szybko reagować. Ponadto należy zorganizować «kontrmanewr» w sprawie sankcji wobec Rosji” — powiedział Prodi w wywiadzie dla turyńskiej gazety La Stampa.

„Należy natychmiast znieść sankcje wobec Rosji. Jestem co do tego głęboko przekonany. Można poświęcać się w imię solidarnej polityki, ale jeśli nie ma już solidarności, nie warto się upierać. Zagrajmy z wyprzedzeniem, nie pozostawiając USA uprzywilejowanej roli w stosunkach z Rosją” — wyjaśnił Prodi.

Mówiąc o linii Trumpa w stosunku do Europy, były włoski premier zwrócił uwagę na fakt, że wypowiedzi prezydenta USA skierowane są głównie przeciwko Niemcom jako liderowi UE.

Niemcy zawsze były najlepszym uczniem w klasie w Europie, zawsze miały organiczne stosunki z USA, były pierwsze przy wprowadzaniu sankcji wobec Rosji, nawet pomimo ich bezpośrednich interesów materialnych — powiedział Prodi.

Według niego w stosunkach między Stanami Zjednoczonymi a Niemcami „lojalność określała siłę i odwrotnie”.

Jednak w nowych warunkach, gdy prezydentem USA został Trump, były premier nie wykluczył zmiany linii politycznej Berlina. W szczególności zwrócił uwagę na częste wypowiedzi prominentnych niemieckich polityków, z których możemy wywnioskować, że Berlin zastanawia się nad możliwością porzucenia euro i samodzielnym ruchem naprzód.

https://pl.sputniknews.com

Im dłużej trwają sankcje, tym właściwie lepiej dla Rosji, która coraz bardziej uniezależnia się od importu i przechodzi na produkcję krajową. Najbardziej zaś ucierpiały kraje UE, z Polską na czele.
Admin

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s