KŚ Rosji wie kto rozkazał użyć „Toczka-U” w Donbasie

Rosyjski Komitet Śledczy ustalił, który z ukraińskich dowódców wojskowych wydał rozkaz użycia systemu rakietowego „Toczka-U” przeciw ludności cywilnej w Donbasie, powiedziała dziennikarzom p.o. kierownika biura ds. współpracy z mediami Swietłana Petrenko.

Ukraińskie Siły Zbrojne użyły broni masowego rażenia przeciwko cywilom w Donbasie
Według śledczych z tą zbrodnią wojenną powiązany jest dowódca 19. oddzielnej brygady rakietowej Sił Zbrojnych Ukrainy pułkownik Fiodor Jaroszewicz. To właśnie on, jak sądzi Komitet Śledczy, 22 sierpnia 2014 roku wydał rozkaz wystrzelenia taktycznych pocisków w miejscowości Rowenki, w wyniku czego zginęły trzy osoby, w tym dziecko.

Działania ukraińskiej armii naruszają Konwencję Genewską o ochronie osób cywilnych podczas wojny (1949 rok), uważa Komitet Śledczy.

„Użycia masowych broni raczej nie można nazwać przypadkiem. Uwierzyć w wyjaśnienia strony ukraińskiej o niejakich usterkach systemu kontroli rakiet, przy czym «Toczka-U» była wielokrotnie wykorzystywan w tych samych warunkach, również jest niemożliwe” — powiedziała przedstawicielka Komitetu Śledczego.

Według niej „jest oczywiste, że działania konkretnych urzędników ukraińskiej armii były zamierzone i zdaniem śledczych stanowią przestępstwo w rozumieniu artykułu „stosowanie niedozwolonych środków i metod prowadzenia wojny”.

„Takie przestępstwa nie mają terminu przedawnienia i prędzej czy później zebrane przez nas dowody będą przedmiotem rozpatrzenia przez sądy, przed którymi staną ci, którzy wydają i wykonują przestępcze rozkazy” — stwierdziła Petrenko.

Wcześniej Komitet Śledczy otrzymał niezbite dowody, że w 2014 i 2015 roku siły bezpieczeństwa użyły przeciwko ludności cywilnej w Donbasie taktycznych systemów.

https://pl.sputniknews.com/swiat/201703074971753-sputnik-rosja-ukraina-donbas/

*                        *                         *

Politolog o użyciu „Toczki-U” w Donbasie: takich jak Jaroszewicz są setki

Komitet Śledczy Rosji ustalił tożsamość dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy, który wydał rozkaz użycia „Toczki-U” w Donbasie. Politolog Siemion Uralow na antenie radia Sputnik zaznaczył, że dochodzenie każdego przypadku zbrodni wojennej jest utrudnione ze względu na stanowisko Kijowa, który wszystkiemu zaprzecza.

W 2014 roku w strukturze Komitetu Śledczego Rosji powstał wyspecjalizowany urząd ds. zbadania zbrodni wojennych w Donbasie. W sumie w tym czasie wszczęto ponad sto spraw karnych.

Politolog, redaktor naczelny projektu „Jednak Eurazja” Siemion Uralow na antenie radia Sputnik zauważył różne podejścia do zbrodni wojennych ze strony Moskwy i Kijowa.

„Rosja uważa, że trwa wojna przeciwko cywilom w Donbasie. Ukraina i ci, którzy są jej zewnątrzpolityczną „przykrywką”, nie uważają w ten sposób, podkreślając, że jest to wyłącznie wewnętrzna sprawa Ukrainy, jest to ATO, dlatego mogą robić na swoim terytorium wszystko, co zechcą. Myślę, że dochodzenie Komitetu Śledczego jest zbiorem wielkiej bazy dowodów, które prędzej czy później ukażą się w postaci oskarżeń” — powiedział Siemion Uralow.

Jednocześnie zaznaczył, że dochodzenie każdego przypadku zbrodni wojennej w Donbasie jest utrudniane ze względu na pozycję Kijowa, który wszystkiemu zaprzecza.
„Na Ukrainie białe nazywają czarnym. I to może trwać bardzo długo. Takich jak Jaroszewicz są setki i ludzie codziennie giną. Rozpatrywanie tych incydentów będzie możliwe po zmianie pozycji zewnętrznych kuratorów Kijowa. Wtedy można będzie mówić o podobieństwie obiektywnych dochodzeń na Ukrainie. Na razie jest to rosyjska inicjatywa, inicjatywa nieuznawanych republik Donbasu. Jest to inicjatywa na przyszłość, ponieważ teraz Ukraina niczego nie przyzna. To tak, jak oskarżać nazistowskie Niemcy w 1942 roku — im jest wszystko jedno, oni jeszcze mają zamiar zdobyć Moskwę. Ale «cegiełki» dowodów są zbierane i może potem zostaną użyte” — zaznaczył politolog.

https://pl.sputniknews.com/opinie/201703074975983-sputnik-ukraina-donbas-toczka-u/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s